آشنایی با فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز یکی از پرکاربردترین تجهیزات سیستم تهویه مطبوع است که هوا را در جهت عمود بر محور گردش پروانه تخلیه می کنند. به عنوان یک قانون کلی در این زمینه، این نوع فن بیشتر برای استفاده در سیستم های کانال کشی شده با فشار بالا مناسب است. هوای ورودی به این تجهیزات به موازات محور گردش پروانه وارد فن شده و به صورت شعاعی به سمت پیرامون پروانه و نوک بالک ها حرکت می کند.

همزمان با این حرکت، مقداری انرژی می شود. فن سانتریفیوژ قابلیت برای استفاده در مکان هایی مفید است که جریان هوا کثیف و دارای ناخالصی است و یا دمایشان بالاست. اما بهتر است بدانید که مهمترین ویژگی این تجهیزات توانایی آنها در غلبه بر افت فشار استاتیک بالا در سیستم های کانال کشی شده است.

فن سانتریفیوژ  که دراصطلاح لاتین بدان Centrifugal fan گفته میشود و اسامی دیگری مانند فن گریز از مرکز یا سانتریفیوژ هم دارد، به منظور جابه جایی هوا یا گاز در فرآیندهای صنعتی و برای تأمین اختلاف فشار سیستم استفاده می شود. مکانیسم عملکرد فن سانتریفوژ به این شکل است که چرخش پروانه انرژی جنبشی و سرعت هوای عبوری از پروانه را افزایش می دهد و این امر فشار استاتیک مثبت در خروجی و فشار استاتیک منفی در ورودی فن ایجاد می کند.

همچنین بخوانید: اگزاست فن صنعتی و کاربردهای آن

فاکتورهای مؤثر برای انتخاب فن سانتریفیوژ مناسب


دبی، فشار، شرایط و نیازمندیهای محل نصب، درجه حرارت هوا یا گاز و سایر مشخصات جریان ورودی به فن از جمله عوامل مؤثر اصلی در انتخاب فن سانتریفیوژ مناسب است. گریز از مرکز به صورت فن دمنده، و یا فن مکنده قابل استفاده است. پروانه فن سانتریفیوژ با توجه به مواردی مانند نوع استفاده و مشخصات هوای ورودی به فن، در ۳ مدل کلی بکوارد(Backward) ، فوروارد(Forward)، و رادیال(Radial)  طراحی می شود.

مکانیسم حرکت در یک فن سانتریفیوژ به یکی از ۳ ترتیبی است که در زیر توضیح داده ایم:
– ارتباط مستقیم یا (Direct Drive Fan)  :در این مدل، الکتروموتور به صورت مستقیم به پروانه فن متصل است.
– فن کوپلینگی یا: (Coupling Drive Fan)  در این مدل، الکتروموتور با استفاده از کوپلینگ به شافت پروانه متصل است. 
– پولی و تسمه یا (Belt Drive Fan)  : در این مدل، الکتروموتور با استفاده از پولی و تسمه به شافت پروانه متصل است .

فن های سانتریفیوژ معمولاً به صورت Heavy Duty و مناسب برای استفاده در شرایط سخت صنعتی طراحی و ساخته می شوند. این فن ها در ۳ دسته کلی زیر گروه بندی شده اند که هر کدام اندازه ها و ظرفیتهای متنوعی دارند که آنها را برای استفاده در شرایط گوناگون  مناسب می سازد. از این میان، فن های ساخته شده به طورسفارشی یا Custom design  به صورت خاص برای جهت کارکرد در شرایط نامتعارف مانند مواردی که گاز ورودی به فن درجه حرارت بسیار بالایی دارد و یا گاز ورودی خورنده و یا آلوده به مواد ساینده باشد، و یا هنگامی که ظرفیت و فشار درخواستی بسیار بالا باشد، طراحی و بهینه سازی می شوند.

یکی از مدلهای فن سانتریفیوژ
فن سانتریفیوژ

انواع هواکش یا فن سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ بکوارد ایر فویل

هواکش سانتریفیوژ بکوارد منحنی

هواکش سانتریفیوژ بکوارد پروانه تخت

هواکش سانتریفیوژ فوروارد منحنی

هواکش سانتریفیوژ با پروانه نوک شعاعی

هواکش سانتریفیوژ رادیال

این مقاله را هم بخوانید: اطلاعاتی در مورد دستگاه هواساز

قطعات هواکش یوتیلیتی یا سانتریفیوژ

قسمت های اصلی فن گریز از مرکز یا سانتریفیوژ عبارتند از:

  1. بدنه یا هوزینگ فن (housing)
  2. ایمپلر یا پروانه (impeller)
  3. مجاری ورودی و خروجی
  4. محور محرک
  5. مکانیزم حرکت

مکانیزم حرکتی در هواکش یا فن سانتریفیوژ

درایو یا نوع انتقال قدرت در فن های یوتیلیتی یا گریز از مرکز، سرعت ایمپلر و میزان تغییر سرعت در فن را مشخص می کند. به طور کلی، دو مدل انتقال قدرت در فن گریز از مرکز استفاده می شود:

انتقال قدرت مستقیم یا Direct Drive و فن کوپلینگی یا  Coupling Drive Fan:

شفت ایمپلر یا پروانۀ فن را می توان به صورت مستقیم به الکتروموتور متصل کرد. در هنگام استفاده از روش کوپله مستقیم در فن یوتیلیتی دور فن ثابت و در صورت نیاز به تغییر دور فن باید از اینورتر استفاده شود.

برخی از تولید کنندگان هواکش سانتریفیوژ، موتور فن را به شکل روتور و استاتور یکپارچه با خود هواکش می سازند و این نوع هواکش مزایای خاص خود را دارد.

این مطلب را از دست ندهید: هواساز ایرواشر و ویژگی‌های آن

انتخاب فن سانتریفیوژ

به طور معمول، در مواردی که به هوارسانی و گردش هوا نیاز باشد، از هواکش یا فن استفاده می شود. برای انتخاب هواکش سانتریفیوژ نکاتی باید در نظر گرفته شوند که در این قسمت برخی از آنها را ذکر کرده ایم.

حتما توجه داشته باشید که در کاربردهای با حجم هوای بیشتر و با فشار استاتیکی پایین تر استفاده از فن پره ای یا آکسیال گزینه بسیار بهتری است و فن گریز از مرکز غالبا برای سیستم هایی که کانال کشی دارند و فشار استاتیک در آنها بالا است استفاده می شود.

قبل از انتخاب فن سانتریفیوژ  بهتر است به سوالهای زیر فکر کرده و به آنها جواب دهید:

  1. آیا در مکان مورد نظر سیستم رطوبت ساز یا کویل حرارتی وجود دارد؟
  2. میزان آلاینده های موجود در هوا چقدر است؟
  3. آیا در سیستم تهویه مرکزی کانال کشی استفاده می شود؟
  4. قرار است تهویه دستگاه تامین گردد یا محیط؟
  5. آیا قصد تهویه کامل هوای یک سالن را دارید؟

سوالات بالا چند نمونه از مواردی است که کارشناسان در هنگام انتخاب فن یوتیلیتی مطرح می کنند. برای مثال، برای محاسبه ضریب تخلیه در یک مکان مانند ریخته گری حجم مکان مورد نظر را بر حسب متر بدست می آوریم  و بعد برای بدست آمدن مقدار تخلیه هوای مورد نیاز در این فضا، ضریب تخلیه کارگاه ریخته گری را  در حجم آن ضرب می کنیم.

بر اساس تجربه این را می دانیم که در کارگاه هایی با حجم آلایندگی بالا مانند کارگاه ریخته گری باید حجم دود و غبار موجود با کانال کشی و یک سیستم موضعی تخلیه شود و طبیعتا در چنین مواردی استفاده از فن سانتریفیوژ بهترین گزینه است.

https://b2n.ir/192272

Tags: , , , , ,

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست