آشنایی با فن ضد اسید و کاربردهای آن

بدون شک تاکنون مواردی برایتان پیش آمده است که در برخی شرایط خاص مثلاً اسیدی بودن محیط کارگاه که میزان بالایی از مواد خورنده در آن وجود دارد نمی‌توانستید از هواکش های صنعتی استفاده کنید، زیرا در این صورت ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشند. شرکت سرکان تهویه به شما پیشنهاد می کند که در این گونه موارد از فن ضد اسید استفاده کنید تا با خیالی راحت بتوانید بخارهای اسیدی و خطرناک ناشی از فرآیندهای صنعتی را از محیط خارج کرده و محیط کاری ایمن برای کارکنان خود فراهم کنید.

فن ضد اسید که در اصطلاح صنعتی بدان هواکش ضد اسید نیز گفته می‌شود، بسته به مواردی مانند نیاز و شرایط و مساحت محیطی در دسترس در اندازه‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. علاوه بر این، در طراحی آن باید به مواردی مانند نوع کاربرد، میزان مکش مورد نیاز، مقدار افت فشار نیز توجه کرد. میزان خورندگی نیز یکی از فاکتورهای مهمی است که بر اساس آن چندین مدل فن طراحی می‌شود.

به این صورت که اگر مقدار خورندگی کم باشد از فن‌های پوششی رنگ اپوکسی استفاده می‌شود؛ اما در محیط‌هایی که میزان خورندگی متوسطی دارند، از فن‌های استیل ضد زنگ استفاده می‌شود که در مقابل اسید و گازهای متصاعد شده آن مقاوم باشد. به علاوه، در محیط‌هایی که خورندگی بالا، مقاومت در برابر مواد غیرآلی، اسید و بازها و مواد آروماتیکی دارند، فن‌ ضد اسید از جنس پلی وینیل کلراید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برخی محیط‌های خاص مانند آزمایشگاه‌ها که در آن به صورت مکرر از اسیدها و مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود، برای از بین بردن گازهای آلوده با بوی تند و سمی و بخارهای اسیدی باید از تجهیزاتی مانند فن ضد اسید استفاده شود. در محیط‌های آزمایشگاهی تمامی مراحل مجاورت با اسید زیر هودهای شیمیایی صورت می‌گیرد که فن ضد اسید دارند تا بتوانند ایمنی لازم در محیط را فراهم کند.

برخی از موارد کاربرد فن ضد اسید

کاربردهای فن ضد اسید در محیط‌های خورنده که برای بهبود کیفیت هوا و ایمن سازی محیط به کار می‌رود عبارت‌اند از:

• آزمایشگاه‌ها
• تصفیه خانه‌ها
• کارخانه رنگرزی
• نساجی
• صنایع طلا سازی
• معادن
• کارخانه های تولیدی کودهای شیمیایی
• صنایع غذایی

جنس فن ضد اسید

بدنه فن ضد اسید و یا هواکش و دیگر قطعات هواکش باید از جنسی ساخته شود که در برابر خورندگی اسید پایدار و مقاوم باشد تا بتوان از آن در چنین محیط‌هایی استفاده کرد؛ بنابراین، جنس آن باید با دقت بالایی انتخاب شود. یک نوع پلیمر به نام پلی وینیل کلراید، یک نوع ترموپلاستیک مقاوم و سخت است که آن را جایگزین خوبی برای سیمان هم می‌دانند. این ماده به دلیل ساختار شیمیایی خود در برابر مواد خورنده و الکل‌ها و دیگر مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد.

این مواد خاصیت ضد آتشگیری دارند، در برابر در برابر سایش و خزش مقاوم است، مدول الاستیسیته بالایی دارد، و استفاده از آن به دلیل  مقاومت در برابر خراب شدن در مجاورت اسید، بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. وزن آن نیز نسبت به فولاد ضد زنگ کمتر است. رزین‌های اپوکسی نیز که به صورت پوشش بر روی فن‌ها قابل استفاده است، به دلیل ساختار و اتصالات مستحکم بین اجزای آن سبب مقاومت خوبی در برابر اسیدها با خورندگی کم است.

این مقاله را حتماً بخوانید: «دستگاه تصفیه هوا و دود»

انواع فن ضد اسید

• فن اکسیال ضد اسید تونلی(استیل، PVC، اپوکسی

• فن اکسیال ضد اسید دیواری(استیل و PVC)
• فن فشار ضد اسید (در هر سه مدل ذکر شده در مورد ضد اسید تونلی)
• فن ضد اسید بکوارد و فوروارد سانتریفیوژی ( هر سه مدل مذکور و به شکل تکفاز و سه فاز)
• فن ضد انفجار

بهتر است این مقاله را حتماً بخوانید: «هواکش ضد انفجاربرای محیط‌های گازی و انفجاری»

فن یا همان هواکش سانتریفیوژ با خاصیت سانتریفیوژی یعنی با گریز از مرکز هوا در جهت عمود بر محور گردش پروانه سبب تخلیه بخارهای سمی ناشی از انتشار اسید در محیط می‌شود. این هواکش یکی از انواع هواکش‌های صنعتی محسوب می‌شود که در محیط‌ها و کارخانه‌های صنعتی کاربرد گسترده‌ای دارد؛ علاوه بر این، تمامی بوهای نامطبوع و ذرات معلق خطرناک ناشی از اسید را به بیرون از محیط می‌راند و هوایی خنک و عاری از آلودگی را برای محیط داخل ایجاد می‌کند.

برخی دیگر از قطعات هواکش و فن ضد اسید نیز از جنس پلیمرها است، برای مثال، هوزینگ (پوشش برای فیلتر و دیگر اجزای هواکش‌ها) برای مقاومت در برابر بخارات خورنده شیمیایی از پلی اتیلن ساخته شده است. همچنین پروانه آن از پلی پروپیلن برای داشتن مقاومت بالا در برابر بخارهای خورنده تهیه و تولید می‌شود.

https://b2n.ir/192272

Tags: , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست