آشنایی با قطعات کولر صنعتی و کاربردهای مختلف آن

همان طور که می‌دانید، آشنایی با قطعات کولر صنعتی نقش مهمی در انتخاب یک کولر با کیفیت و بادوام دارد. زیرا در این صورت می‌توانید دستگاه مناسبی را برای محیط مورد نظر خود تهیه کنید. دستگاه‌های کولر صنعتی از قطعات صنعتی مختلفی تشکیل می‌شوند. کاربرد اصلی کولرهای صنعتی این است که برای تامین سرمایش مورد نیاز و تهویه مناسب هوای مکان‌های تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند.

همان طور که می‌دانید، فاکتور سرمایش در ساختمان‌های صنعتی  اهمیت بسیار زیادی دار؛ به این دلیل که  اگر دمای محیط بیش از اندازه افزایش یابد، می‌تواند به ماشین‌ها و ابزار آلات موجود در ساختمان‌های صنعتی آسیب برساند. علاوه بر این، با انجام تهویۀ مناسب، آلودگی‌ها از محیط‌های تجاری و صنعتی دور و محیط مناسبی برای کار و ادامه‌ی فعالیت‌های صنعتی ایجاد می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید: فن گلخانه ای

شناخت قطعات کولر صنعتی برای مراقبت و نگهداری مناسب از این دستگاه ضروری است

کولرهای صنعتی مانند تمام تجهیزات دیگر به مراقبت و نگهداری  مداوم و منظم نیاز دارند. بدیهی است برای این که بتوانید به صورت مناسب از کولر صنعتی نگهداری کنید، باید با قطعات این دستگاه آشنایی کافی داشته باشید. بررسی و کنترل مرتب قطعات کولر صنعتی موجب خواهد شد که کولر بازده سرمایشی بیشتر و بهتری داشته باشد و عمر مفید آن افزایش پیدا کند.

علاوه بر این، با بررسی به موقع قطعات کولر صنعتی و رفع مشکلات کوچک ایجاد شده در آن، می‌توانید از بروز خرابی‌ها و خسارت‌های بیشتر در آینده جلوگیری کنید. یکی از نکاتی که هنگام خرید کولر صنعتی باید بدان توجه کنید، این است که کیفیت و جنس قطعاتی را که کولر از آنها ساخته شده است به دقت بررسی کنید. در واقع، هر چه قطعات کولر صنعتی جنس با کیفیت و بهتری داشته باشند، کولر بازده سرمایشی بیشتری خواهد داشت.

آشنایی با قطعات کولر صنعتی

کولرهای صنعتی با توجه به نوع و مدل می‌توانند قطعات مختلفی داشته باشند. اما این دستگاه چند قطعه‌ی اصلی دارد که به طور معمول در ساخت بیشتر کولرهای بزرگ صنعتی به کار رفته‌اند. برخی از قطعات کولر صنعتی عبارتند از دمنده، کویل تبخیر، کمپرسور، کویل کاندنسور، فن، فیلتر هوا، ترموستات و پد سرمایشی.  شرکت سرکان تهویه در ادامه‌ی این مقاله مهم‌ترین قطعات کولر صنعتی را معرفی کرده و در مورد هر یک توضیحاتی داده است تا بتواند در این زمینه اطلاعات مناسبی را به دست آورده و با توجه به محیط مورد نظرتان دستگاه مناسبی را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: دستگاه مکنده صنعتی و نکاتی در مورد آن

معرفی و تشریح قطعات کولر صنعتی

دمنده

دمنده یکی از قطعات کولر صنعتی است که کاربردش اصلی‌اش مکش هوای گرم محیط به داخل کولر و دمیدن هوای خنک شده به سمت بیرون است. دمنده هوای گرم را از محیط اطراف کولر جذب می‌کند. در واقع، کولر صنعتی از طریق دمنده دسترسی به هوای گرم را پیدا می‌کند. سپس هوای گرم پس از خنک شدن توسط کولر، از طریق دمنده دوباره به محیط بیرون انتقال داده می‌شود.

کویل تبخیر

کویل تبخیر یکی از قطعات کولر صنعتی است که در کنار دمنده نصب می‌شود. کارکرد اصلی کویل تبخیر این است که رطوبت و حرارت را از هوای وارد شده به کولر می‌گیرد. این کار را مبردی که داخل کویل قرار دارد، انجام می دهد.

کمپرسور

یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر صنعتی کمپرسور است. هنگامی که کمپرسور گرما را دریافت می‌کند، مبرد به گاز تبدیل می‌شود. سپس مبرد در امتداد کمپرسور عبور کرده و متراکم‌ می‌شود. در این مرحله مبرد آمادگی لازم برای دفع گرما را پیدا می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید: دستگاه سیکلون و نکاتی در مورد آن

کویل کندانسور

کویل کندانسور معادل کویل تبخیر خارجی است. هنگامی که مبرد در امتداد کمپرسور به سوی کندانسور حرکت می‌کند، گرمای جذب شده داخلی را آزاد می‌کند. پس از اینکه مبرد خنک شد، تبدیل به مایع می‌شود. سپس دوباره به جریان می‌افتد تا گرمای بیشتری را از کویل تبخیر جذب کند.

فن

در برخی موارد، مبردی که از میان کندانسور خارجی برخی از کولرها عبور می‌کند، داغ است و در نتیجه، ممکن است بسیار گرم شود. در چنی مواردی، استفاده از فن می‌تواند جلوی گرم شدن بیش از اندازه‌ی کندانسور را بگیرد. باید توجه داشته باشید که فن‌های دمنده در بسیاری از کولرهای صنعتی به کار برده می‌شوند. برای مثال، فن کولرها یکی از پرکاربردترین سیستم‌های سرمایشی در ساختمان‌های تجاری و صنعتی هستند. وجود فن که یکی از مهم‌ترین قطعات کولر صنعتی است، باعث می‌شود که هوای خنک شده توسط کولر با سرعت و قدرت بیشتری در سراسر محیط اطراف پخش شود.

استفاده از فن می‌تواند امکان خنک شدن ساختمان مورد نظر را فراهم کند.  به این دلیل که فن با ایجاد جریان هوا، هوای خنک را در قسمت‌های مختلف ساختمان پخش می‌کند و تقریباً هیچ قسمتی از ساختمان گرم باقی نخواهد ماند. علاوه بر این، وجود فن می‌‌تواند به تهویه هوای ساختمان‌های صنعتی و تجاری کمک بسیاری بکند. برخی از کولرها این ویژگی مهم را دارند که بتوان فقط از  فن آن‌ها استفاده کرد. به کارگیری فن به تنهایی باعث کاهش دمای هوای محیط مورد نظر نخواهد شد، بلکه با ایجاد جریان هوا، احساس خنکی در افراد پدید می‌آید.

این مطلب را هم از دست ندهید: اگزاست فن صنعتی و کاربردهای آن

فیلتر هوا

فیلتر هوا جزو حیاتی‌ترین قطعات کولر صنعتی است که برای جذب گرد و غبار و آلودگی‌های موجود در هوای محیط به کار برده می‌شود. سیستم‌های تهویه هوا را می‌توان بدون فیلتر هوا نیز استفاده کرد اما باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده نکردن از فیلتر هوا گرد و غبار و آلودگی‌ها وارد کولر شده و ممکن است به آن صدمه برسانند. استفاده از فیلتر هوا می‌تواند باعث افزایش کیفیت هوای خنک شده توسط کولر شود.

ترموستات

ترموستات یکی از قطعات کولر صنعتی است که امروزه در ساخت سیستم‌های سرمایشی و همچنین سیستم‌های گرمایشی به طور گسترده‌ای به کار برده می‌شود. ترموستات در سیستم‌های سرمایشی این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند به شکل راحت‌تری کولر را کنترل کنند. ترموستات دستگاهی است که با استفاده از آن می‌توانید به صورت خودکار درجه‌ی کولر را تنظیم کنید. علاو بر این، با استفاده از ترموستات می‌توانید زمان روشن و خاموش شدن کولر را  به صورت اتوماتیک مشخص نمایید. به علاوه، ترموستات به دلیل کنترل دمای سیستم‌ها به صورت خودکار باعث افزایش ایمنی آنها می‌شود.

پدهای سرمایشی

یکی دیگر از مهم‌ترین قطعات کولر صنعتی که در ساختار آن‌ها به کار برده می‌شود، پد سرمایشی است. در اینجا، باید باید به این نکته اشاره کنیم که در ساخت کولرهای آبی خانگی ممکن است پدهای سرمایشی پوشالی استفاده شده باشد. اما در ساخت بیشتر کولرهای صنعتی از پدهای سرمایشی سلولزی استفاده می‌شود. پدهای سرمایشی سلولزی در مقایسه با پدهای سرمایشی پوشالی دارای دوام و کیفیت بیشتری هستند و در عین حال به مراقبت و نگهداری کمتری نیاز دارند.

پدهای سلولزی می‌توانند گرمای بیشتری را به خود جذب کرده و مدت زمان بیشتری آن را نگه دارند. این ویژگی باعث می‌شود که به کارگیری پدهای سرمایشی سلولزی در ساخت کولرهای صنعتی آبی، بازده سرمایشی آنها را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه تولید و عرضه کنندۀ انواع کولرها و سیستم‌های سرمایشی و سیستم‌های تهویه مطبوع است که در این مقاله اطلاعات مفیدی را در مورد قطعات کولر صنعتی فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کولرها و سیستم‌های سرمایشی صنعتی و سیستم‌های تهویه مطبوع و تجهیزات آن، ویژگی‌ها، مزایا و معایب و کاربردهای منحصر به فرد هر کدام از انواع سیستم‌های سرمایشی می‌توانید با مراجعه به بخش تماس با ما کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس بگیرید.

https://b2n.ir/048314

Tags: , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست