همه‌ی آن‌چه که باید راجع به مزایای هواساز بدانید

folder_openانواع دستگاه هواساز, مقالات
comment1 دیدگاه

دستگاه هواساز را می‌توانیم مجرای کانالی سیستم های تهویه مطبوع  بدانیم. در واقع، این سیستم ها با استفاده از کانال خود ( که در برخی از مدل ها از کانال استفاده نشده است) هوای برگشتی از محیط  داخل (Indoor) را با هوای دریافتی از محیط بیرون از ساختمان (Outdoor) ترکیب کرده، سرمایش یا گرمایش نموده و پس از تصفیه و فیلتراسیون به محیط انتقال می دهند. شرکت سرکان تهویه یکی از تولیدکنندگان معتبر در زمینۀ سیستم تهویه مطبوع ساختمان، در این مقاله مزایای هواساز را برایتان توضیح داده است که پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله را بخوانید.

سیستم هواساز، یکی از مهمترین بخشهای سیستم تهویه مطبوع ساختمان های بزرگ صنعتی و تجاری و مراکز عمومی، و آپارتمان ها و ساختمان های کوچک مسکونی است. استفاده از سیستم های تهویه مطبوع حتی در ابتدایی ترین شکل آن می تواند اهمیت استفاده از این فناوری در ساختمانهای مختلف را نشان دهد. بادگیرهایی که از زمانهای گذشته در برخی شهرهای ایران و برخی نقاط جهان استفاده شده است مثالی واضح از این حقیقت است که بشر همواره به دنبال آن بوده است که سیستمی مناسب برای سرمایش، گرمایش و تهویه هوای محیط زندگی و فعالیت های خود ایجاد کند.

این مقاله را هم بخوانید: استفاده از کولر صنعتی روشی مؤثر برای خنک کردن محیط‌های صنعتی

اما دستگاه هواساز چیست و مزایای هواساز کدامند؟ در مورد ماهیت دستگاه هواساز مقالات متنوعی را در سایت سرکان تهویه فراهم کرده ایم که می توانید به آنها مراجعه فرمائید. اما در این مقاله می خواهیم به بعد دوم این پرسش پرداخته و مزایای هواساز را بررسی کنیم.

آشنایی با مزایای هواساز

هواسازها برای خریداران و کاربران تنوع بالایی دارند، چه از لحاظ ابعادی و ظرفیتی، چه از نظر اجزای سازنده و نوع و کیفیت آن ها و حتی از نظر کارایی و نحوه عملکرد می توانیم محدودۀ وسیعی از هواسازها را نام ببریم. علاوه بر این، برخی از تولید کنندگان امکان طراحی و تولید سیستم های سفارشی مطابق نیاز و میل کاربران را نیز ارائه می دهند که می تواند موید پیشرفت و کارآمدی این سیستم ها باشد.

اما چرا این همه از دستگاه هواساز استقبال می شود؟ علت این استقبال گسترده باید در مزایای هواساز باشد که این سیستم ها در برای کاربران خود فراهم می کنند. مزایایی از قبیل:

مزایای هواساز

قابلیت استفاده از سیستم های هوشمند کنترلینگ  (Smart Controlling Systems)

این قابلیت سیستم هواساز می تواند جنبه های مثبت فراوانی داشته باشد. این مورد از مزایای هواساز فواید زیادی دارد. برای مثال: سیستم هواساز که بدون نیاز به اپراتور و فقط از طریق برنامه ریزی دوره ای (Programming) عمل می کند و قابلیت ماینتورینگ و کنترل از راه دور را دارد، می تواند بر اساس پارامترهایی مانند درجه حرارت، درصد رطوبت نسبی موجود در هوای محیط، سرمایش و گرمایش فصلی، میزان آلاینده های سیال در جریان هوا، و حتی تعداد افراد حاضر در محیط و غیره عمل کند.

بهتر است این مقاله را هم بخوانید: دستگاه هواساز چیست؟

 در واقع، استفاده از سیستم های هوشمند کنترلی در دستگاه هواساز می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد که عبارتند از:

 • کنترل اتوماتیک دستگاه هواساز در طول شبانه روز بدون نیاز به اپراتور
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کاهش قابل ملاحظه هزینه های عملکردی، انرژی و تعمیراتی
 • تطبیق پذیری و انعطاف پذیری بالای سیستم طی تغییرات فصلی
 • افزایش محسوس راندمان دستگاه هواساز
 • بهبود کیفیت جریان هوای خروجی از سیستم

قیمت اولیه و هزینه های عملکردی مناسب نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع

بر خلاف اینکه سیستم های هواساز راندمان فوق العاده ای (حتی ۹۶ درصد) دارند، از لحاظ قیمت خرید دارای رنج قیمت بسیار مناسبی بوده و می توانند گزینه ایدئالی برای صنایع و ساختمان های مسکونی باشند. دلیل این قیمت مناسب نیز استفاده از مکانیسم عملکرد ساده و استراکچر نسبتاً ابتدایی در طراحی و ساخت هواسازها است. این مورد نیز یکی از مزایای هواساز است که برای کاربران مهم است.

مصرف انرژی پایین نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع

یکی دیگر از مزایای هواساز مصرف انرژی پایین آن است. با توجه به اینکه در طراحی و ساخت دستگاه هواساز از تجهیزات پرمصرفی مانند کمپرسورها استفاده نشده است، میزان مصرف برق و هزینه های مربوط به آن، تا حد زیادی از سیستم های تهویه مطبوع دیگر کمتر است. ععلاوه بر این، بهره مندی از سیستم های هوشمند کنترلی در هواسازها نیز توانسته است روی کاهش مصرف انرژی این دستگاه ها مؤثر باشد.

مقاله ای مفید: دستگاه ایرواشر چیست؟

قابلیت تهویه مطبوع فضاهای بزرگ

یکی دیگر از مهمترین مزایای هواساز این است که این سیستمها ه می توانند پاسخگوی نیاز فضاهای بسیار بزرگی از قبیل:

 • تالارها و مساجد
 • رستوران ها و غذاخوری ها
 • سوله های بزرگ صنعتی
 • ادارات و ساختمان های تجاری و پاساژها
 • ساختمان های عمومی
 • فروشگاه های بزرگ نظیر هایپر مارکت ها
 • بیمارستان ها
 • ساختمان های دولتی مثل بانک ها و  غیره

باشند. این قابلیت از آنجا سرچشمه می گیرد که در طراحی هواسازها محدودیت ظرفیتی و ابعادی وجود ندارد. طول برخی از مدل های هواسازها چندین متر است و می توانند آپارتمان های چندین واحدی و ساختمان ها و سالن های بسیار بزرگ را نیز تحت پوشش قرار دهند.

راندمان فوق العاده بالا

داشتن راندمان کاری بالا نیز یکی از مهمترین مزایای هواساز محسوب می شود. راندمان هر سیستمی می تواند موید کیفیت عملکرد آن سیستم باشد. بازدهی عملکرد بالای ۹۰ درصد در اکثر هواسازها، و در برخی از آن ها حدود ۹۶ درصد کارایی، می تواند نشان دهندۀ این حقیقت باشد که میزان اتلاف انرژی و آب در سیستم های هواساز بسیار پایین است و عملیات انتقال حرارت، تریتینگ و غیره در شرایط مطلوب و ایده آلی صورت می پذیرد.

این مقاله را هم از دست ندهید: آشنایی با فن گلخانه ای

سهولت در نصب، تعمیرات و نگهداری

نصب آسان نیز یکی از مزایای هواساز است. هواسازها اغلب به سهولت قابل نصب هستند. مدل های خانگی یا آپارتمانی این سیستم ها را می توان بدون آن که به کانال کشی در آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی نیاز باشد، نصب و استفاده کرد. علاوه بر این، تعمیرات و هزینه های مربوط به آن نیز بسیار آسان و پایین بوده و اغلب قطعات یدکی این سیستم ها در هر نقطه از کشور قابل دسترسی است.

نوع فیلترهای به کار رفته در سیستم هواسازها نیز می تواند به آسانی طبق نظر کاربر انتخاب شده و در صورت نیاز تعویض گردد. یکی دیگر از مزایای هواساز سهولت در استفاده از آنها است. همان طور که توضیح دادیم، قابلیت برنامه ریزی و کنترل هوشمند به کاربران درجه آزادی و رفاه بیشتری قائل شده و استفاده از هواسازها را آسان تر نموده است.

کم نشدن میزان فشار آب در حین کار سیستم در ساختمان، به ویژه در ساختمان های چندین واحدی، اشغال نکردن فضای زیادی از خانه، تمیزکاری و سرویس های دوره ای آسان، ایمنی فوق العاده سیستم به دلیل استفاده از حداقل سیستم های الکتریکی، تولید جریان هوای تمیز و تازه علاوه بر سرمایش و گرمایش، و فاکتورهایی از این دست نیز می توانند آسایش بالای هواسازها را نشان دهند.

شرکت سرکان تهویه، یکی از معتبرترین شرکت های سازنده انواع سیستم های تهویه مطبوع   و دستگاه هواساز در کشور در این مقاله مزایای هواساز را برایتان توضیح داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مطالب سایت بهره مند شوید یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

https://b2n.ir/369791

Tags: , , ,

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست