آشنایی با کاربردهای ایرواشر

هواشور یا ایرواشر با نام لاتین  Air Washer دستگاهی بسیار مفید است که به طور گسترده ای برای خنک کردن و زدودن آلودگی های موجود در هوای محیط از طریق پاشش پودر آب روی هوای عبوری استفاده می شود. ایرواشرها به گونه ای هستند که می توان آنها را به صورت یک دستگاه مستقل و یا به عنوان جزئی از دستگاه هواساز و سایر سیستم های تهویه مطبوع استفاده کرد.  کاربردهای ایرواشر متنوع است و در  محیطهای گوناگون می توان از آن استفاده کرد. شرکت سرکان تهویه تولید کننده تجهیزات سیستم تهویه مطبوع در این مقاله کاربردهای ایرواشر را توضیح داده است تا آشنایی لازم با آن را به دست آورید.

ایرواشرها انواع مختلف آپارتمانی و صنعتی دارند که در مدل های افقی یا عمودی، روبروزن یا بالا زن، دارای کویل گرمایشی یا بدون کویل گرمایشی تولید و  به بازار عرضه می شوند. ایرواشرها را می توان در اکثر شهرهای ایران که در تابستان آب و هوای خشک (رطوبت نسبی هوا کمتر از ۴۰% تا ۴۵%) دارند استفاده کرد.

از جمله کاربردهای ایرواشر یا هواشور می توانیم به این موارد اشاره کنیم که برای مواردی از قبیل رطوبت زنی، از بین رفتن آلودگی، خنک سازی هوا و غبارگیری استفاده می شود. این دستگاه عملکرد سرمایشی و گرمایشی دارد. از میان دیگر ویژگی ها و کاربردهای ایرواشر می توانیم به افزایش رطوبت هوای ورودی و قدرت بالای فیلتر اشاره کنیم که باعث می شود هوا با قطرات آب در تماس باشد و تبادل جرمی و حرارتی بین آن دو برقرار شود.

دستگاه ایرواشر می تواند با اسپری کردن آب با درجه ای که مورد نیاز است، دمای هوا را به دمای آب اسپری شده برساند. همین امر نشان دهنده گستردگی کاربردهای ایرواشر در مکان و فصول مختلف است.

این مطلب را هم بخوانید: چند نکته در مورد دستگاه ایرواشر

به طور کلی، در زمانهای گذشته به جای سیستم های تهویه مطبوع، برای خنک کردن هوا از پاشش آب استفاده می  کردند و کارکرد آن به گونه ای بود که هوا و آب از طریق نازل های اسپری در تماس قرار گرفته و هوای خنک از مرکزی که آب اسپری کرده قابل تولید بوده است. بانک های اسپری در مدلهای گذشته سطوح خیس و تشت آب بود که با ترکیب شدن با وسایل دیگر کار ایرواشر را انجام می دادند.

برخی از کاربردهای ایرواشر

 زدودن گرد و غبار
 زدودن آلودگی ها از هوا
رطوبت زنی
 رطوبت گیری
خنک کردن هوا به روش تبخیری

کاربردهای ایرواشر صنعتی

تا اینجا توضیح دادیم که دستگاه ایرواشر صنعتی، همان گونه که از نامشان مشخص است، برای استفاده در محیط های صنعتی و سالن های تولیدی طراحی شده است. اما از این دستگاه ها، علاوه بر سوله های تولیدی صنعتی می توان در موارد دیگری نیز استفاده کرد. از آنجایی که ایرواشرهای صنعتی می توانند میکروارگانیسم ها، مواد بیماری زا، مواد آلرژی زا و ترکیبات ارگانیکی فرار در محیط را به خوبی فیلتراسیون و حذف کنند.

یکی از مهمترین کاربردهای ایرواشر در بسیاری از محیط های بزرگ است. برای مثال، این سیستم ها می توانند با راندمان بیش از ۹۹ درصد، موجودات ریز و ذره بینی و حتی ذرات معلق در هوا را فیلتر کنند. حجم بالای تهویه و بهینه سازی جریان هوا نیز از دلایل دیگر استفاده و کاربردهای ایرواشر صنعتی است. این کاربردها عبارتند از:

 • ساختمانها و فضاهای اداری
 • محیط های تولیدی و سالن ها و سوله های صنعتی
 • سالن های بزرگ ورزشی
 • ساختمان های تجاری بزرگ
 • مغازه های خرده فروشی و فروشگاه های بزرگ
 • زندان ها
 • هتل ها
 • باشگاه ها
 • سرپناه هایی که برای افراد بی خانمان ساخته می شوند و معمولاً سرایت بیماری در آن ها شایع تر است
 • ساختمانهای مسکونی بزرگ و کوچک
 • کارخانه ها

خواندن این مقاله را هم از دست ندهید: هواسازها در چه جایی به کار می روند؟

دستگاه ایرواشر

اگر بخواهیم دستگاه ایرواشر را به طور خلاصه تعریف و توصیف کنیم، این دستگاه تلفیقی از یک مرطوب کننده هوا و یک تصفیه کننده است. استفاده از این نسل تجهیزات تهویه مطبوع می تواند برای رسیدن به هدفهای بسیار مهم ذیل باشد که در واقع کاربردهای ایرواشر هم هستند:

 • گرمایش و سرمایش محیط
 • کنترل و افزایش رطوبت موجود در محیط های صنعتی و ساختمانی
 • کنترل و کاهش آلاینده ها و مواد مضر و حساسیت زای موجود در جریان هوای محیط مذکور

خاستگاه اولیه و اصلی ایرواشر قاره اروپا بوده است. اما بعدها در امریکا به عنوان یکی از گسترده ترین و کارآمدترین سیستم های تهویه و تصفیه هوا استقبال فراوانی از آن شد و برای محیطهای مختلف  از آن استفاده کردند.

همچنین بخوانید: دستگاه سیکلون و نکاتی در مورد آن

نحوه کارکرد

فن ایرواشر هوای گرم تابستان را به داخل دستگاه می کشد. سپس ایرواشر با استفاده از پمپ آب قوی و نازل های خود هوا را شستشو داده و خنک می کند. ذرات گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا پس از برخورد با ذرات پودری آب که از نازل ها پاشیده شده اند، از هوا  زدوده شده و هوای خنک و تمیز از ایرواشر خارج و در محیط پیرامون پخش می شود. تبادل حرارتی هوا با ذرات آب و غبارگیری آن باعث خنک شدن هوای خروجی از ایرواشر در تابستان می شود.

اجزای مهم ایرواشر بسته به اینکه به صورت مستقل و یا در تعامل با بقیه سیستم های تهویه مطبوع قرار می گیرد شامل: بدنه، الکتروموتور، فن، فیلترهای تصفیه هوا، نازل ها، پمپ آب، تشتک، دیفیوزر(پخش کننده هوا)، کویل آب گرم و تیغه های قطره گیر است.

https://b2n.ir/660791

Tags: , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست