هواسازها در چه جاهایی به کار می‌روند؟

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

دستگاه‌های هواساز جزو کاربردی‌ترین تجهیزات و ابزارهای سیستم‌های تهویه مطبوع در سراسر دنیا هستند که در مسیر بویلر و کانال ورودی هوا نصب می‌شوند. این دستگاه‌ها که در اصطلاح صنعتی به نام‌های دیگری مانند AHU یا Air Handling Unit هم مشهورند، کاربردهای متنوعی دارند. برخی از موارد کاربردهای هواساز این است که دما و رطوبت محیطی، میزان هوای ورودی و فیلتر هوای ورودی را تنظیم می‌کنند. 

در واقع، هواسازها اتاقکی فلزی هستند که برای تأمین گرمایش و سرمایش در فصول سرد و گرم سال و تهویه مطبوع و به جریان انداختن هوای تازه در تمام فصل‌ها در اماکن مختلف تجاری، عمومی و صنعتی استفاده می‌شوند. دستگاه هواساز در مجموع به سه نوع معمولی، بهداشتی و بازیافت کننده گرما تولید و به بازار عرضه می‌شود. در واقع، هدف از کاربردهای هواساز کنترل پارامترهای مهمی مانند دما، رطوبت، سرعت و جهت جریان هوا، و فیلتراسیون هوا است.

 یکی از نکات قابل‌توجه در رابطه با هواسازها این است که این دستگاه‌ها به طور مستقل تولید سرما یا گرما ندارند. بلکه از لوله‌های آب گرم و سرد تشکیل می‌شوند. آب گرم و سرد نیز توسط چیلر و بویلر یا دستگاه‌های دیگر تولید می‌شود. هواسازها به دو نوع هواساز خانگی (آپارتمانی) و هواساز صنعتی عرضه می‌شوند و از دمنده، اجزای گرمایشی و سرمایشی، فیلتر هوا، کاهنده صدا، و تعدیل کننده تشکیل شده‌اند. دمنده جابجایی و به جریان انداختن هوا را انجام می‌دهد.

این مقاله را هم بخوانید: همه‌ی آنچه که باید در مورد مزایای هواساز بدانید

اجزای تشکیل دهنده هواساز

خوب است بدانید که اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه‌های هواساز عبارت‌اند از:

  • دمنده
  • کویل گرم و سرد
  • دمپر
  • فیلتر
  • محفظه فیلتر
  • صداگیر
  • ضربه‌گیر

عملکرد دستگاه هواساز

هواسازها تجهیزاتی هستند که از قطعاتی مانند چند کویل آب سرد و آب گرم، فن، چند فیلتر و رطوبت زن تشکیل شده‌اند که هوای سرد و گرم را از طریق کانال توزیع می‌کنند. نحوه عملکرد دستگاه هواساز به این صورت است که ابتدا آب سرد یا آب گرمی که چیلرها یا پکیج‌ها تولید می‌کنند از طریق لوله کشی وارد هواساز می‌شوند. سپس فن بزرگ و کوچکی که در هواساز تعبیه شده است جریان هوای سرد یا گرم را به بیرون می‌فرستد.

این مقالۀ مفیدی است: هواسازها چگونه کار می‌کنند؟

هواسازها به‌عنوان یکی از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع، به انواع مختلف منطقه‌ای و چند منطقه‌ای تقسیم می‌شوند که به‌صورت افقی، عمودی و نیمه عمودی وجود دارند. هواسازها جریان هوا را به جهت‌های روبرو، بالا و پایین به حرکت درمی‌آورند و هوایی مطبوع را در سرتاسر این جهت‌ها فراهم می‌کنند. به طور معمول، برای تأمین سرمایش با استفاده از هواساز از دستگاه چیلر، یونیت کندانسینگ و یا آیس بانک استفاده می‌شود.

برای تأمین گرمایش از طریق هواساز نیز از آب گرم، بخار یا المنت الکتریکی استفاده می‌کنند. هواسازها در ساختار خود تشت تقطیر دارند که آب متراکم شده را روی سطح کویل به جریان می‌اندازند. علاوه بر این، دستگاه‌های هواساز مجهز به محفظه فیلتر و جعبه مخلوط کننده هوا نیز هستند.

هواسازها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که دورتادورشان قاب‌های فلزی و پنل‌های حجیم تو پر قرار می‌گیرد. قسمت داخل کانال هواساز معمولاً از جنس فلز تک لایه ساخته می‌شود. برای افزایش طول عمر دستگاه و برای آن که در طولانی مدت از آن استفاده بهینه شود، فلز بدنه را گالوانیزه می‌کنند. در محیط‌های باز برای آنکه آب نفوذ نکند از صفحه‌های ضدآب استفاده می‌شود. دستگاه‌های هواساز برای تأمین هوا و رطوبت موردنیاز باید گرما و سرما تولید کنند. بدین منظور، باید مبدل حرارتی در داخل دستگاه هواساز تعبیه شود. مبدل‌هایی که برای گرمایش از آب داغ یا بخار استفاده کرده و سرمایش را با آب سرد تأمین می‌کنند.

کاربردهای هواساز

کاربردهای هواسازعمدتاً توزیع هوا است؛ منظور این است که دستگاه هواساز به‌تنهایی کاربرد و کارایی ندارد و برای استفاده از آن باید چیلر، دیگ آبگرم یا دیگ بخار داشته باشیم. عبور هوا از کویل سرد باعث تولید هوای سرد در هواساز می‌گردد؛ آب سردی که چیلر تولید کرده است در کویل سرد جریان دارد. عبور جریان هوا از کویل گرم نیز باعث می‌شود هواساز هوای گرم تولید کند. آبگرم یا بخار در کویل گرم هستند.

این مقاله را از دست ندهید: دستگاه هواساز و خرید هواساز

کاربردهای هواساز در صنایع دارویی و غذایی و صنایعی نیز که نیازمند محیط تمیز هستند نیز قابل توجه است، چراکه دستگاه هواساز علاوه بر تهویه مطبوع برای کاهش آلودگی محیط نیز استفاده می‌شود. هواسازها مجهز به کانال تصفیه هوا هستند که هوای تمیز را در محیط توزیع می‌کند و هوای آلوده داخل محیط را می‌مکد. بیشترین کاربردهای هواساز در صنایع بهداشتی، غذایی و دارویی است؛ چراکه کیفیت و استاندارد محصولات این حوزه‌ها رابطه مستقیمی با سیستم تهویه مطبوع و هواساز دارد.

برخی هواسازها که مختص تهویه مطبوع اتاق تمیز هستند مجهز به فیلترند که جلوی ورود آلودگی و ذرات ریز گردوغبار به محیط اتاق تمیز را می‌گیرند. یکی دیگر از کاربردهای هواساز این است که برای تأمین هوای تازه، تصفیه‌کننده هوا، و دستگاهی که رطوبت و دمای هوای ورودی را کنترل می‌کند، و توزیع هوا با استفاده از کانال در ساختمان‌های مسکونی، سوله‌های صنعتی و ورزشی، اماکن اداری و تجاری، بیمارستان‌ها و سالن‌های کنفرانس و سینماها، و رستوران‌های بزرگ استفاده می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان علت استفاده از دستگاه هواساز در هر یک از این محیط‌ها را به‌صورت زیر عنوان کرد:

کاربردهای هواساز در ساختمان‌های اداری و تجاری

 درجه حرارت و رطوبت اهمیت زیادی در محیط‌های کاری دارد و روی بازدهی کارکنان تأثیر مثبتی می‌گذارد و برای تنظیم این موارد از دستگاه هواساز استفاده می‎شود.

کاربردهای هواساز  در مراکز عمومی و فروشگاه‌های بزرگ

 حجم بالای مخاطب در مراکز بزرگ نیازمند سطح قابل قبولی از رفاه و آسایش است.

کاربردهای هواساز  در محیط‌های صنعتی

دما و سطح رطوبت در این محیط‌ها اهمیت دارند، ضمن اینکه حجم آلاینده‌ها در محیط‌های صنعتی زیاد است.

کاربردهای هواساز در محیط‌های درمانی

اهمیت بالای درجه حرارت محیط و حساسیت بالای محیطی نسبت به آلاینده‌ها ازجمله عواملی هستند که نیاز به هواسازها را در این محیط‌ها کاربردی می‌سازد.

https://b2n.ir/369791

Tags: , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست