تفاوت‌های بین دستگاه هواساز و فن کویل

folder_openانواع دستگاه هواساز, مقالات
commentبدون دیدگاه

آنچه در این مقاله می خوانید

انواع دستگاه هواسازمقالات

 
سرکان تهویه مشاوره خرید هواکش صنعتی، فن سانتریفیوژ،خرید هواساز صنعتی و خانگی، خرید دستگاه هواساز ایرواشر، کانال اسپیرال و برج خنک کننده.

🔻لطفا برای استعلام دقیق و دریافت لیست قیمت خرید فن سانتریفیوژ وارد بخش تماسلین تماس با ما هواکش صنعتی سرکان تهویه شوید.🔻

 

یکی از اشتباهات رایج در میان افراد در مورد صنعت HVAC آن است که تصور می‌کنند دستگاه هواساز و فن کویل آن قدر به هم شبیه هستند که می‌توان این دو را به‌جای یکدیگر استفاده کرد.
دستگاه هواساز، یکی از اجزای سیستم HVAC است که هوا را در محیط به جریان می‌اندازد تا گرمایش، سرمایش و تهویه را برای ساختمان فراهم کند.
فن کویل یا FCU به استفاده از سیستم کانال‌کشی نیازی ندارد، زیرا یک سیستم بی نیاز به دستگاه‌های کمکی است که هوا را به‌طور مستقیم توزیع می‌کند.
ازآنجایی‌که ممکن است این دو سیستم با هم اشتباه گرفته شوند، بهتر است با ویژگی‌ها و تفاوت‌های اصلی آن‌ها آشنا شوید.

 

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز خانگی

 

دستگاه هواساز

 
دستگاه هواساز یا AHU یکی از اجزای پیچیده سیستم HVAC است که برای تکمیل عملکرد خود از قسمت‌های مختلف فراوانی تشکیل شده است.
این اجزا عبارت‌اند از: کویل سرمایش، کویل گرمایش، دمنده، مرطوب‌کننده، فیلتر و دمپر برای توزیع دمای کنترل شده در سرتاسر فضای ساختمان.
دستگاه هواساز کارهای مختلفی را انجام می‌دهد، ازجمله بیرون بردن هوا؛ دستگاه هواساز در بیشتر وقت‌ها به یک سیستم کانال‌کشی در سرتاسر فضای داخلی ساختمان وصل شده است. زمانی که هوا به داخل دستگاه کشیده می‌شود، پیش از آن که برای به جریان افتادن به داخل فضا دمیده شود، از میان سیم‌پیچ گرم یا سرد عبور می‌کند.
 
 

مطالب مرتبط:

خرید هواکش صنعتی

هواساز

اگزاست فن صنعتی

 
 

نمونه ای از یک دستگاه هواساز یا AHU

دستگاه هواساز یا AHU

 

فن کویل یا FCU

 
دستگاه فن کویل یا FCU دستگاهی است که به‌جای آن که یکی از اجزای سیستم HVAC باشد، به‌خودی‌خود کار می‌کند.
دستگاه فن کویل فقط از یک سیم‌پیچ و یک فن تشکیل شده است تا هوای فضای داخل را در یک فضای کوچک‌تر دوباره به جریان اندازد؛ زیرا برای به جریان انداختن هوای بیشتر، سیستم کانال‌کشی ندارد.
عملکرد فن کویل این گونه است که فن دستگاه هوا را از میان سیم‌پیچ عبور می‌دهد تا هوا را پیش از توزیع در اتاق گرم‌تر یا سردتر کند.

 

تصویری از یک فن کویل

نمونه ای از یک فن کویل

 

 

خلاصه

 

برای خلاصه‌سازی تفاوت‌های اصلی بین دستگاه فن کویل و دستگاه هواساز می‌توانیم بگوییم که فن و سیستم سیم‌پیچی به جای آن که در یک سیستم HVAC بزرگ‌تر کار کنند، می‌توانند کاملاً به‌تنهایی کار کنند.
در ساختمان‌های بزرگی که چندین اتاق دارند، احتمالاً برای توزیع یکنواخت هوا از میان کانال‌ها از دستگاه هواساز استفاده خواهد شد.
دستگاه فن کویل هم به‌جای به درون کشیدن اکسیژن از فضای بیرون، از هوای موجود در داخل ساختمان استفاده می‌کند.

 

یکی از مدلهای فن کویل

فن کویل

 
 

مطالب مرتبط:

دستگاه هواساز ایرواشر صنعتی

هواکش ضد انفجار

 
اگر خرید هواساز در مورد تفاوت‌های بین دستگاه فن کویل و دستگاه هواساز سؤالی داشتید یا قصد دارید در مورد اجزای سیستم HVAC به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، می‌توانید با استفاده از بخش تماس با ما در صفحه اول وب‌سایت ما با کارشناسان ما تماس گرفته و با آن‌ها مشورت کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

 

 

لینک مقاله منبع:

http://www.climatemechanics.com/what-is-the-difference-between-an-air-handling-unit-and-a-fan-coil

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست