برجهای خنک کننده

folder_openانواع برج خنک کننده
commentبدون دیدگاه
انواع برج خنک کننده

 

برجهای خنک کننده یا کولینگ تاور یکی از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع ساختمانها و محیط‌های صنعتی و در اصل تجهیزات خنک کردن آب و وسیله‌ای هستند که گرمای تولید شده کندانسور را به محیط آزاد منتقل می‌کنند.
آب گرم خروجی از کندانسور به بالای برجهای خنک کننده پمپ می‌شود و از آنجا به تشتک برج می‌ریزد.
آبی که گرم شده است، برای خنک شدن به  برجهای خنک کننده بازمی‌گردد. آب در میان برج به گردش درمی‌آید و از بالای آن به طرف پایین ریخته می‌شود. این آب در حین سقوط از درون پوشش‌های داخلی برج با هوا برخورد کرده و گرمای خود را به هوا می‌دهد.
 
سرکان تهویه مشاوره خرید هواکش صنعتی، خرید برج خنک کننده، کانال اسپیرال و دستگاه هواساز ایرواشر صنعتی .

🔻لطفا برای استعلام دقیق و دریافت لیست قیمت خرید دستگاه هواساز وارد بخش تماسلین تماس با ما هواکش صنعتی سرکان تهویه شوید.🔻

 

 

نمونه ای از برجهای خنک کننده

برج خنک کننده

 

برجهای خنک کننده یک سیستم توزیع و پخش آب گرم در خود دارند. این سیستم، آب را به صورت یکنواخت روی شبکه مشبک نزدیک به هم می‌پاشد. در اصطلاح، به این شبکه‌ها آکنه یا پر کننده گفته می‌شود.
در این میان، آکنه‌ها آب سرازیر شده از بالای برج را با هوایی که از میان آن حرکت می‌کند کاملاً مخلوط می‌کنند؛ به طوری که آب به واسطه نیروی ثقل خود به صورت یک قطره از یک آکنه به سطح آکنه دیگر می‌ریزد.
هر چند در این برج‌ها مقداری از حرارت محسوس آب به هوا منتقل می‌شود، ولی تقریباً اثر خنک کنندگی به طور کامل از تبخیر قسمتی از آب اسپری شونده در برج حاصل ناشی می‌شود.
بخار ایجاد شده از فرایند تبخیر در برج به وسیله جریان هوایی که یک دمنده ایجاد می‌کند از برجهای خنک کننده خارج می‌شود. از آنجایی که دما و رطوبت هوای برج افزایش می‌یابد، بدیهی است که میزان تاثیر  برجهای خنک کننده تا حد زیادی به درجه حرارت مرطوب هوای ورودی بستگی دارد و با کاهش آن افزایش می‌یابد.

 

تصویری از برج خنک کننده

برج خنک کننده

عوامل دیگر مؤثر بر عملکرد  برجهای خنک کننده

 

عوامل دیگری که عملکرد برجهای خنک کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهند عبارت‌اند از:

  1. سطح و زمان تماس آب و هوا
  2. سرعت هوای عبوری از برج
  3. جهت جریان هوا نسبت به سطح تماس آب ( هم سو و غیر هم سو)

 

قطره‌گیر برج خنک کننده

قطره‌ گیر برج خنک کننده

 
سطح تماس آب با هوا شامل :

  1. سطح آب در تشتک برج
  2. کلیه سطوح خیس شده در برج
  3. سطح کل قطرات آب پاشیده شده در برج می‌شود.

از نظر تئوری، پایین‌ترین دمای قابل حصول برای آب در  برجهای خنک کننده دمای مرطوب هوای ورودی است که در آن شرایط، هوای خروجی از بخار آب  اشباع خواهد بود اما در بسیاری از موارد، دمای آب خروجی از برج ۴ تا ۵٫۵ درجه سانتی گراد از دمای مرطوب هوای ورودی بیشتر است؛ بنابراین، هوای خروجی از برج همواره مقداری از حالت اشباع پایین‌تر خواهد بود.
 

تصویری از یک برج خنک کن

برج خنک کن

 
نکته: هر چه دمای مطلوب هوای ورودی  برجهای خنک کننده کمتر باشد، راندمان برج افزایش می‌یابد؛ بنابراین، در مناطق مرطوب کندانسور آبی مقرون به صرفه نیست و از کندانسور هوایی استفاده می‌شود.
 

مطالب مرتبط:

خرید هواکش صنعتی

دستگاه هواساز

 
 

*«*«*« اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک کننده را میتوانید در دسته مطالب مشابه در ابتدای متن دنبال کنید. »*»*»*

 

سرکان تهویه تولید کننده برجسته هواساز و خرید هواساز تهران و هواکش صنعتی و سیستم های تهویه.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست