دستگاه سیکلون و نکاتی در مورد آن

 
دسته مطالب مشابه: انواع هواکش صنعتی
 
دستگاه سیکلون دستگاهی است که برای استفاده در محیط‌های صنعتی برای جمع‌آوری گردوغبار و مواد ریزی که به‌ دلیل انجام فعالیت‌های ماشینی مانند صافکاری یا بندکشی و غیره ایجاد شده‌اند، طراحی شده است.
 
سرکان تهویه مشاوره خرید هواکش صنعتی، خرید هواساز ایرواشر صنعتی، کانال اسپیرال و برج خنک کننده .

🔻لطفا برای استعلام دقیق و دریافت لیست قیمت ایرواشر وارد بخش پاسخگوی فوریلین تماس با ما هواکش صنعتی سرکان تهویه شوید.🔻

 
نمونه ای از دستگاه سیکلون  

نحوه عملکرد دستگاه سیکلون

 
در بیشتر وقت‌ها، دستگاه سیکلون به عنوان یک دستگاه سیکلون دو مرحله‌ای خوانده می‌شود، زیرا این دستگاه برخلاف دستگاه‌های گردگیر متعارف دو نقطۀ جمع‌آوری برای گردوغبار و خاکروبه دارد. اولین نقطۀ جمع‌آوری برای خاکروبه‌ها و ذرات سنگین‌تر است، درحالی‌که نقطۀ جمع‌آوری دوم برای مواد و ذرات ریزتر به کار می‌رود.
دستگاه سیکلون از نیروی سانتریفیوژی به‌عنوان ابزار اصلی جداسازی ذرات مواد استفاده می‌کند. جریان هوا به‌محض وارد شدن به دستگاه سیکلون به یک مارپیچ سانتریفیوژی یا اسپیرال منتقل می‌شود.
این اقدام، ذرات بزرگ‌تر را با فشار از جریان هوا به نقطه جمع‌آوری اول می‌راند، درحالی‌که ذرات ریزتر با جریان هوا به دومین عنصر فیلتر مرحله‌ای می‌رود. سپس، ذراتی که فیلتر جمع‌آوری کرده است، در نقطه جمع‌آوری دوم جمع می‌شوند.
 
دستگاه سیکلون و نکاتی در مورد آن 1
 
دستگاه سیکلون دستگاهی است که عمل جداسازی را بر اساس نیروی گریز از مرکز انجام می‌دهد.
جریان گاز حامل غبار از دیواره بالایی بدنه دستگاه سیکلون که به شکل استوانه است و به یک مخروط ناقص وصل می‌شود وارد دستگاه شده و به طرف پایین جریان می‌یابد و ابتدا در فضای حلقوی بین سطح جانبی لوله خروجی و سطح داخلی استوانه سیکلون و سپس در محفظه سیکلون به چرخش درمی‌آید و به این ترتیب یک گرداب محیطی را ایجاد می‌کند.
این عمل باعث افزایش نیرو گریز از مرکز می‌شود و ذرات غبار همراه گاز را به طرف دیواره قسمت استوانه‌ای و مخروط می‌راند.
در قسمت مخروطی، جریان گاز جهت خود را عوض می‌کند و به طرف بالا و لوله خروجی می‌رود. ذرات غبار پس از تماس با دیواره دستگاه سیکلون به قسمت پایین آن ریزش کرده و از طریق خروجی خارج می‌شوند.
 

مزایای استفاده از دستگاه گردگیر سیکلون

هنگام خالی کردن کیسه جمع‌آوری مواد دستگاه سیکلون استاندارد، به‌محض خارج کردن کیسه ابر عظیمی از گردوغبار پدیدار می‌شود. ازآنجایی‌که نقطه جمع‌آوری اول فقط محتوی ذرات و خاکروبه‌های سنگین‌تر است، خالی کردن کیسه جمع‌آوری اول کاری تمیزتر و ایمن‌تر است.
ازآنجایی‌که روش سیکلونی باعث از بین بردن مقداری از ذراتی می‌شود که با عنصر فیلتر تماس پیدا می‌کنند، میزان تکرار پاک‌سازی و یا جایگزینی یک فیلتر گران‌قیمت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

توجه ویژه

امروزه اکثر دستگاه‌های سیکلون که برای بازار نجاری و چوب‌بری در بازار وجود دارند، می‌توانند ذرات ۲ میکرومتری یا بزرگ‌تر را جمع‌آوری کنن.
بنابراین، مقدار معینی از ذرات بسیار ریز موجود در هوا وجود دارند که در محیط کارگاه رها می‌شوند.
ازاین‌رو، توصیه می‌کنیم برای این‌که از ایمن و سالم شدن محیط کارگاهتان مطمئن شوید، همراه با دستگاه‌های سیکلون از یک پاک‌کننده محیط نیز استفاده کنید.

دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون

ویژگی و مزایای سیکلون

  • نداشتن قطعات متحرک
  • نداشتن قطعات مصرفی
  • نیاز نداشتن به هوای فشرده

عوامل مؤثر بر راندمان دستگاه سیکلون

  • سرعت هوای ورودی
  • هندسه بخش‌ها
  • شرایط فیزیکی غبار
  • شرایط فیزیکی هوا

بازده سیکلون به عوامل زیر بستگی دارد

  • اندازه ذرات
  • نیروی گریز از مرکزی که به ذرات اعمال می‌شود
  • مدت‌زمان اعمال نیرو به ذرات

محصولات مرتبط :

هواکش صنعتی

برجهای خنک کننده

 

*«*«*«اطلاعات بیشتر در مورد _سیستم های تهویه_ را میتوانید در دسته مطالب مشابه در ابتدای متن دنبال کنید.»*»*»*


 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

 
لینک مقاله منبع:

https://www.woodcraft.com/blog_entries/the-operation-and-advantages-of-a-cyclone-dust-collector

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست