دستگاه مکنده صنعتی و نکاتی در مورد آن

folder_openانواع سیستم HVAC, مقالات
commentبدون دیدگاه

دسته مطالب مشابه: انواع سیستم HVAC

در اصطلاح صنعتی، مکنده صنعتی به دستگاهی گفته می‌شود که در محیط‌های صنعتی مختلف برای اموری مانند جمع آوری گردوغبار، دوده، خاک‌اره، براده‌های ریز ناشی از تراش یا سمباده کاری و به طور کلی برای جمع‌آوری ریز گردها از فضای کارگاه به کار می‌رود.
مکنده صنعتی نمونه‌ای حرفه‌ای‌تر از دستگاه جاروبرقی صنعتی است. در این مقاله و سایر مقالاتمان نکات و اطلاعات مفیدی را در مورد دستگاه مکنده صنعتی برایتان منتشر خواهیم کرد.

دستگاه مکنده صنعتی چیست ؟

 

ابتدا و پیش از توضیحات دیگر در مورد مکنده صنعتی آن را معرفی می‌کنیم. با توجه به نام این دستگاه مشخص است که دستگاه مکنده صنعتی برای مکش و جمع‌آوری گردوغبار و آلودگی‌های ریز محیط‌های صنعتی و نیمه صنعتی ناشی از انجام فرآیندهای مختلف استفاده می‌شود که بدیهی است این روزها با پیشرفت صنایع و کارخانه‌های صنعتی، میزان آلودگی‌های محیطی به وجود آمده در این محیط‌ها به شدت در حال افزایش و در بعضی موارد حتی می‌توانند برای سلامت افراد حاضر در آن محیط‌ها خطرناک نیز باشند.

معمولاً در محیط‌های صنعتی، برای جلوگیری از آلودگی‌ها و پخش شدن ذرات ریز موجود در  هوا و گردوغبار و ضایعات ریز و نیز فراهم کردن هوایی بدون آلودگی و ذرات خطرناک، از وسیله‌ای به نام دستگاه مکنده صنعتی (جاروبرقی صنعتی) استفاده می‌کنند که در محیط‌های مختلف، بسته به میزان آلودگی و نوع آن ممکن است از دستگاه مکنده صنعتی با موتور قوی‌تر که کیسه‌های بزرگ‌تری دارد، استفاده کنند.

به طور معمول، بدنه دستگاه مکنده صنعتی از یک شاسی با آلیاژ فولادی ساخته می‌شود و سپس موتور و کیسه جمع‌آوری گردوغبار دستگاه را روی آن سوار می‌کنند. موتور دستگاه مکنده صنعتی از نوع توربینی است و به این دلیل که در آن قطعات سایشی استفاده و نصب نشده است، عمر کاری آن‌ها طولانی‌تر است. علاوه بر این موارد، با توجه به اندازۀ مکنده و شرکت سازنده دستگاه، موتورهای تک فاز و سه فاز با توان‌های متفاوت روی آن نصب می‌کنند. کیسۀ هوا ( که در واقع همان کیسه جمع‌آوری گردوغبار است) نیز بسته به نوع و قدرت موتور از جنس‌های مختلفی مانند پارچه، برزنت و نایلون ساخته می‌شود که معمولاً جنسشان ضد آب هستند و آب از آن‌ها عبور نمی‌کند.

 

دستگاه مکنده صنعتی برای چه اهدافی استفاده می‌شود ؟

 

دستگاه مکنده صنعتی برای مکش گردوغبار استفاده می‌شود. فرض کنید همواره در کارگاه نجاری خود در حال اجرای کارهایی مانند برش‌کاری و سوراخ‌کاری روی چوب هستید و در نتیجه، خاک‌اره‌های ریز زیادی در هوا پراکنده می‌شوند و به نوعی، هوای محیط را آلوده می‌کنند.
چطور می‌توانید آن‌ها را جمع‌آوری کنید؟ یا موردی دیگر؛ مثلاً بدیهی است در یک کارخانۀ تولید سیمان که گردوغبار زیادی همیشه در هوا پراکنده می‌شود هرگز نمی‌توانید با استفاده از روش‌های سنتی آن‌ها را جمع‌آوری کنید.
جمع کردن این نوع آلودگی‌های ریز و معلق از فضای داخل کارخانه فقط با استفاده از دستگاه مکنده صنعتی امکان‌پذیر است و این دستگاه به خوبی از عهده انجام این کار مهم برمی‌آید.

حال که با دادن این توضیحات با کاربرد مکنده صنعتی آشنا شده و اطلاعاتی را در این مورد به دست آورده‌اید، سعی می‌کنیم در مورد نحوۀ خرید یک دستگاه  مکنده صنعتی مناسب برای محل کارتان نیز اطلاعاتی در اختیارتان بگذاریم.
البته در مقاله‌های دیگرمان نیز اطلاعات کامل‌تری را در مورد نحوه خرید مکنده‌های صنعتی فراهم خواهیم کرد.

 

چند نکتۀ مهم برای خرید دستگاه مکنده صنعتی

 

  • برای خرید دستگاه مکنده صنعتی باید موارد زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید دستگاهی مناسب را برای اهداف خود انتخاب کنید:
  • میزان فضایی که دستگاه از محل کارتان اشغال می‌کند ( با توجه به فضای کارگاه شما)
  • مقدار مکش دستگاه و مقدار مکشی که شما در محل کارتان و با توجه به مواد موجود در آنجا بدان نیاز دارید.
  • تعداد و حجم کیسه‌های جمع‌آوری زباله دستگاه بسته به میزان آلودگی محیط شما در روز
  • اگر در محیط کاری‌تان ذرات معلق آب و مایعات وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم از مکنده‌ای استفاده کنید که فیلتر مخصوص مایعات داشته باشد.
  • تک فاز یا سه فاز بودن موتور دستگاه
  • شرکت سازنده و گارانتی

 

محصولات مرتبط:

تولید دمنده ضد اسید

تولید باکس فن آن

دمنده ضد انفجار یا ضد جرقه

 

*«*«*« اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک کننده را میتوانید در دسته مطالب مشابه در ابتدای متن دنبال کنید. »*»*»*

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست