نکاتی در مورد انتخاب کولر صنعتی

folder_openکولر صنعتی, مقالات
commentبدون دیدگاه

کولر صنعتی به عنوان یکی از  تجهیزات مهم و مفید سیستم تهویه مطبوع، توانسته است تاثیر خنک‌کنندگی شگفت‌انگیزی را در محیط‌هایی که در آن استفاده شده است، از خود به نمایش بگذارد. می‌توانیم بگوییم که با ورود کولر صنعتی به بازار صنعت انقلاب مهم و بزرگی در سیستم‌های خنک کننده‌ی محیطی ایجاد شده است.  به طور معمول، کولرهای صنعتی به دو گروه کولرهای صنعتی آبی و یا کولرهای تبخیری صنعتی تقسیم می‌شوند. اگر قصد خرید کولر صنعتی را دارید، بهتر است ابتدا راهنمای انتخاب کولر صنعتی شرکت سرکان تهویه را بخوانید و سپس اقدام به خرید کنید.

در واقع، کولرهای صنعتی دستگاه‌هایی هستند که برای تولید هوای خنک به مقدار زیاد در محیط‌های بزرگ کارخانه‌ای به کار برده می‌شود که در هر دو محیط بزرگ سرپوشیده در قسمت داخلی کارخانه و یا محیط های بیرونی آن می‌توانند استفاده شوند. در برخی  موارد، از سیستم‌های مشابه مانند کولرهای صنعتی در مناطق بسیار گرم که آب و هوایی خشک دارند، برای خنک کردن محیط‌های معمولی و یا خانگی هم استفاده می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید: آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی بزرگ

هدف شرکت سرکان تهویه از نوشتن این مقاله آن است که نکات ارزشمندی درباره راهنمای انتخاب کولر صنعتی را بیان کند تا کاربران بتوانند تجهیزات مناسب را برای خود انتخاب کنند. بعد از مطالعۀ نکات بیان شده در این مقاله به عنوان راهنمای انتخاب کولر صنعتی دیگر دغدغه انتخاب کولر صنعتی را نخواهید داشت.

راهنمای انتخاب کولر صنعتی مناسب

چه مکان‎‎هایی برای استفاده از کولرهای صنعتی مناسب هستند؟

اولین نکته که به عنوان راهنمای انتخاب کولر صنعتی باید بدان توجه داشته باشید، این است که برای استفاده از کولر صنعتی باید مکان مناسبی را انتخاب کنید. کولرهای صنعتی با تبخیر آب به دمای پایین و مرطوب کردن هوا در فرآیند مشابه به ‌فرآیندهای طبیعی عمل می‌کنند. این تجهیزات از نظر مصرف انرژی در مقایسه با سیستم‌های تهویه مطبوع سنتی با محیط زیست سازگارتر هستند و کارایی‌شان نیز از آن‎ها بهتر است.

به طور معمول، آن‌ها در مقایسه با کولرهای معمولی در فضای باز قدرت عملکردی بیشتری دارند. از میان محیط‌های مهم و مناسبی که می‌توان در آن‌ها از سیستم خنک کننده استفاده کرد، می‌توانیم به محیط‌هایی مانند انبارها، کارخانه‌های تولیدکننده، کارگاه‌ها، سایت‌های ساخت و ساز و سوله ها اشاره کنیم. از سایر مکان‌ها می‌توانیم باشگاه‌های ورزشی، اسکله‌های بارگیری، چادرهای بزرگ، گاراژهای پارک اتومبیل، مزارع، برگزاری رویدادهای ورزشی، انبارهای نگهداری مواد غذایی و یا غلات، استخرها و یا مکان‌هایی مانند پاسیو را هم نام ببریم.

انواع کولرهای صنعتی

یکی از نکات مهم در زمینۀ راهنمای انتخاب کولر صنعتی مناسب، این است که انواع این دستگاه‌‌ها را نیز بشناسیم و با خصوصیاتشان آشنا باشیم.

۱.  کولرهای تبخیری قابل حمل

کولرهای تبخیری قابل حمل، کولرهای جابجا شونده هم نامیده می‌شوند که همگی از انواع کولرهای تبخیری صنعتی به شمار می‌آیند. این کولرها بیشتر در زمینه‌های تجاری مانند انبار‌ها و یا گاراژها به کار می‌روند. از کولرهای تبخیری قابل حمل می‌توان در سایر فضاهای باز مانند پاسیو و سایر مکان‌‌های مشابه هم استفاده کرد. اندازه‌های آن‌‌ها معمولاً تا ۱۳ هزار متر مکعب در ساعت می‌تواند افزایش پیدا کند.

بهتر است این مطلب را هم بخوانید: آشنایی با قطعات کولر صنعتی و کاربردهای مختلف آن

۲.  کولرهای تبخیری ثابت یا نصب شده

این نوع کولرها عمدتاً برای استفاده در مکان‌های صنعتی و یا کارخانه‌های بسیار بزرگ طراحی شده‌اند که با جابه‌جایی هوا به خارج و داخل محیط عمل می‌کنند. به طور معمول، کولرهای صنعتی یک پنجره و یا کولر هوایی دیواری هم دارند. عموماً میزان تهویه هوای آنها ۳۰ هزار متر مکعب در ساعت برای هر واحد است.

آشنایی با سه روش مناسب برای نصب کولرهای بزرگ صنعتی

علاوه بر دانستن نکاتی در خصوص راهنمای انتخاب کولر صنعتی باید با نحوه نصب کولرهای بزرگ صنعتی هم آشنایی داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که محدوده‌ی تاثیرگذاری یک کولر ثابت با جهت هوا مشخص می‌شود. برای مثال، دستگاه خنک کننده باید رو به روی محفظه‌ی خروجی هوا قرار بگیرد:

الف. کولرهای تبخیری که معمولاً روی دیوار و یا داخل پنجره نصب می‌شوند. می‌توانند یک اتاق، گلخانه و یا کل محوطه‌ی گاراژ را خنک کنند.

ب. کولرهای تخلیه هوا از پایین، که روی سقف کار گذاشته می‌شوند و هوای خنک را از سمت بالا به سمت پایین هدایت می‌کنند. عموماً برای خنک کردن تمامی فضای مورد نظر مناسب هستند.

پ. کولرهای تبخیری اسلایدی در یک طرف از ساختمان قرار می‌گیرند. البته این مدل را می‌توان بر روی سقف هم نصب کرد. درون این نوع کولرهای تبخیری، از یک بازو استفاده شده است که باد را تبدیل به یک جریان جاری می‌کند و از طریق باز کردن در بالای موجود در صفحه، بتواند هوای خنک را به درون فضای مورد نظر هدایت کند.

مقاله‌ای مفید: استفاده از کولر صنعتی روشی مؤثر برای خنک کردن محیط‌های صنعتی

آشنایی با نحوۀ عملکرد یک کولر صنعتی تبخیری

در ادامۀ بیان نکاتی در مورد راهنمای انتخاب کولر صنعتی اکنون نحوۀ کارکرد کولر صنعتی تبخیری را برایتان توضیح خواهیم داد. بهتر است بدانید که منظور از سیستم خنک کننده‌ی تبخیری همان سیستمی است که با استفاده از آب می‌تواند محیط را خنک کند.

به یاد داشته باشید که اگر در مقابل این سیستم خنک کننده بایستید، احساس خنکی را به همراه رطوبت در روی پوست خود احساس می‌کنید. این خنک‌کننده‌های تبخیری برای استفاده در محیط‌های بزرگ کاری گزینۀ مناسبی هستند. در واقع این سیستم‌ها احساسی را در شما ایجاد می‌کنند که گویی محیط کار و یا فضای مورد نظرتان در کنار یک دریاچه یا دریا قرار گرفته‌ و باد، نسیم خنک و مرطوبی را به داخل فضای دلخواه‌تان هدایت می‌کند.

وقتی آب تبخیر می‌شود و دمای ذرات هوا در تماس با آب کاهش می‌یابد، دمای محیط پایین آمده و فضا خنک می‌شود. علت این رویداد واکنش اندوترمیک است که به عنوان یک عکس العمل در هنگام وقوع این فرایند معرفی می‌شود. در واقع، در این فرآیند آب مایع، به گاز تبدیل می‌شود؛ بنابراین، دمای مولکول‌های مجاور خود را کاهش می‌دهد. دستگاه خنک کننده‌ی تبخیری به این روش ساده عمل می‌کند.

در سیستم کارکرد کولر صنعتی تبخیری یا همان فن‌های بزرگ خنک کننده، از سه اصل مهم آب، سطح مرطوب و یک پمپ استفاده شده است. پمپ دستگاه به وسیلۀ یک سیستم کنترل مکانیکی که در میان کولر قرار گرفته است، عمل می‌کند و سپس یک فن چرخنده، هوای خنک را به فضای مورد نظر توزیع می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم این نوشته را هم بخوانید: عوامل مهم مؤثر بر روی راندمان کولر صنعتی سلولزی

تا  کنون مطالب خوبی را در مورد راهنمای انتخاب کولر صنعتی برایتان بیان کردیم. حال بخش پایانی این مقاله را بخوانید.

میزان تأثیر کولر صنعتی بر خنک کردن محیط

دانستن این مورد نکتل بسیار خوبی در خصوص راهنمای انتخاب کولر صنعتی مناسب است. در واقع این نکته را باید بدانید که کولر صنعتی به صورت کامل و تمام کمال هوای محیط شما را دگرگون خواهد کرد. به سخن دیگر، می‌توانید از این سیستم خنک کننده در تمامی محیط‌ها استفاده کنید. با این همه، به دلایل روشن، خنک کننده‌های تبخیری بیشتر در هوای خشک و محیط‌هایی با جغرافیایی گرم و خشک استفاده می‎شوند. در واقع، محیط‌های خشک بهترین مکان‌های برای استفاده از کولرهای صنعتی تبخیری هستند و عموماً بیشترین درصد استفاده از سیستم خنک کننده یا کولرهای تبخیری به این مکان‌ها مربوط می‌شود.

کولرهای تبخیری با استفاده از گرمایی که از بیرون می آید به فرآیند تبخیر داخل دستگاه کمک می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانند با استفاده از ذرات هوا و خنک کردن آنها، هوای خنک مورد نیاز را در تمام محیط توزیع کنند.

پنج نکتۀ مهم که به عنوان راهنمای انتخاب کولر صنعتی باید به آن‌ها توجه کنید:

۱. ویژگی‌های کولر صنعتی تبخیری (مانند مواد اولیه در ساخت این دستگاه، پدهای خنک کننده، قدرت موتور و قدرت تخلیه هوا)

۲. برند کارخانه‌ی سازنده‌ی کولرهای صنعتی و یا کولرهای تبخیری

۳. اعتبار فروشنده و بازخوردهای فروش این محصول در بازار

۴.  بودجه‌ای که قرار است برای خرید این محصول در نظر بگیرید

۵. سیستم و مکانیسم نصب دستگاه

https://b2n.ir/369791

Tags: , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست