دستگاه سیکلون

سیکلون دستگاهی است که برای جمع آوری ذرات معلق موجود در سیال مانند هوا یا گاز و یا مایعات بدون استفاده از فیلتراسیون استفاده می شود. در این دستگاه، از دو نیروی چرخش سیال و گرانش برای جداسازی ذرات معلق از سیال استفاده می شود تا ذرات جامد از سیال جدا شوند که در اصطلاح عام بدان رطوبت گیر گفته می شود.

این تجهیزات عمل جداسازی را بر اساس نیروی گریز از مرکز انجام می دهند؛ به این شکل که جریان گاز حامل غبار از دیوارۀ بالایی بدنه دستگاهکه به شکل استوانه است و به یک مخروط ناقص منتهی می‌شود وارد دستگاه شده و به طرف پایین جاری می‌شود و ابتدا در فضای حلقوی بین سطح جانبی لوله خروجی و سطح داخلی استوانه و سپس در محفظه سیکلون به چرخش در می آید.

 به این ترتیب، یک گرداب محیطی در دستگاه ایجاد می شود. این عمل نیروهای گریز از مرکز را افزایش داده و ذرات غبار همراه گاز را به سوی دیوارۀ قسمت استوانه ای و مخروط می راند. در قسمت مخروطی دستگاه، جهت حرکت جریان گاز عوض شده و به سمت بالا و لوله خروجی می رود؛ این امر در مرکز دستگاه یک گرداب ایجاد می کند. ذرات غبار پس از تماس با جدار سیکلون به قسمت پایین آن منتقل شده و از طریق لوله ای خارج می شوند.

به طور معمول، این تجهیزاتبه عنوان یک پیش جدا کننده استفاده می شود تا بار گردوغبار تا رسیدن به فیلتر نهایی را افزایش دهد.

این مقاله را هم بخوانید: دستگاه سیکلون و نکاتی در مورد آن

اساس کار سیکلونها

در سیکلونهای غبارگیر، جریان هوا تحت شرایط ویژه وارد آنها می شود. با ورود جریان هوای آلوده، یک جریان دورانی ایجاد می شود که در امتداد سیکلون به حرکت در می آید. تحت تاثیر شرایط ایجاد شده، غبار از جریان هوای غبارآلود جدا شده و در محل در نظر گرفته شده برای این کار جمع آوری می شوند. هوای تمیز هم از طریق خط جمع آوری هوا خارج می شود.  طراحی سیکلونها کار بسیار پیچیده ای است و برای انجام این کار به دانش مهندسی بالایی نیاز است.

کاربردهای این تجهیزات

این تجهیزات در صنایع گوناگون از قبیل صنایع سیمان، گچ، آهک، چوب، آسفالت، فولاد، قند، نساجی و به طور کلی در صنایعی که به نحوی با ذرات گرد و غبار سر و کار دارند، به طور گسترده ای استفاده می شوند. سیکلونها عموما می توانند ذرات درشت تر از ۱۰ میکرون را با راندمان ۹۰ درصد جذب و جمع آوری کنند.

انواع سیکلونها

امروزه و در تمامی صنایع مختلف، دستگاه سیکلون به عنوان یکی از اصلی ترین و در عین حال کم استهلاک ترین تجهیزات سیسستم تهویه صنعتی شناخته شده است. با توجه به ارزش کاربردی این دستگاه، طراحان و تولیدکنندگان انواع و مدلهای مختلفی از آن را بنا به نیاز و شرایط بازار و صنعتهای گوناگون در بالاترین استانداردهای ساخت، تولید و به بازار عرضه کرده اند. در ادامه این مقاله، برخی از انواع این تجهیزات را معرفی کرده ایم:

  1. نیوگاز
  2. لیوت
  3. سیوت
  4. دارای قسمت ورودی پیچان
  5. فان تونگرن
دستگاه سیکلون
دستگاه سیکلون

امتیازات سیکلونها

  • مقرون به صرفه
  • تعمیر و نگهداری آسان
  • مکانیزم عملکرد ساده
  • پایین بودن افت فشار

عوامل موثر بر انتخاب سیکلون

در انتخاب سیکلونهای غبارگیر، مواردی مانند شرایط محیطی، نوع ماشین آلات، نوع و مقدار  غبارات باید در نظر گرفته شود. این عوامل در طراحی و انتخاب مصالح مورد نیاز تأثیر دارند.

همچنین بخوانید: آشنایی با کاربردهای فن گلخانه‌ای

مزیت های استفاده از این تجهیزات

دستگاه سیکلون به دلیل داشتن تواناییهای منحصر به فرد مزایای فراوانی را برای کاربرانش خواهد داشت. اول آنکه کیسه جمع آوری مواد این دستگاه استاندارد است که هنگام خالی کردن گرد و غبار این استاندارد بودن خود را نشان می دهد. همان طور که توضیح دادیم، نقطه جمع آوری مواد سنگین‌تر و ریزتر از یکدیگر مجزا است و ذرات خاک روبه و مواد سنگین تر در نقطه اول جمع آوری می شوند. از این رو، خالی کردن کیسه جمع آوری نقطه اول بسیار سریع‌تر و تمیزتر است.

از آنجایی که هدف اصلی سیکلونها جمع آوری ذرات بسیار ریزی است که با عنصر فیلتر ارتباط دارند، می توان گفت که تکرار پاک سازی و یا جایگزینی یک فیلتر گران قیمت تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد.

Tags: , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست