عوامل مهم مؤثر بر روی راندمان کولر صنعتی سلولزی

folder_openدسته‌بندی نشده, مقالات
commentبدون دیدگاه

به طور کلی، برای اینکه بتوانیم عملکرد انواع مختلف سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را اندازه‌‌گیری کنیم، به طور معمول باید یک مقیاس ترجیحاً کمی در اختیار داشته باشیم. با توجه به این توضیحات، بهترین مقیاسی که می‌تواند عملکرد یک سیستم را در قالب یک کمیت نشان داده و توصیف کند، راندمان سیستم است. راندمان کولر صنعتی سلولزی را می‌توانیم از جهات مختلف مورد بحث و بررسی قرار دهیم. زیرا با بررسی این موارد و عوامل تاثیرگذار در آن، می‌توانیم عملکرد سیستم‌های تبخیری صنعتی سلولزی را بهبود دهیم.

برای مطالعۀ راندمان کولر صنعتی سلولزی باید برخی از مبانی فیزیکی، اجزای سازندۀ دستگاه‌‌های کولر صنعتی سلولزی و در نهایت تأثیر هر کدام از این عوامل روی راندمان کولر صنعتی تعریف شوند.

 

کولر صنعتی

تعریف راندمان کولر صنعتی سلولزی

در حالت کلی، راندمان یا بازدهی که دراصطلاح لاتین بدان Efficiency گفته می‌‌شود، سیستم و نحوۀ عملکرد سیستم مورد نظر در انجام امور، با موفقیت، و بدون داشتن اتلاف است. این اتلاف می تواند مواردی مانند مواد، انرژی، پول، زمان، تلاش و غیره را در بر بگیرد. به سخن دیگر، از لحاظ فیزیکی نیز می توانیم نسبت میزان خروجی یا Output مفید به ورودی یا Input کلی سیستم را به نوعی راندمان آن سیستم تعریف کنیم.

این مقیاس کمی به دست آمده اغلب به صورت درصد بیان می شود که در بهترین حالت ممکن برابر با ۱۰۰ درصد است. اما می توانیم بگوییم که در خصوص راندمان کولر صنعتی سلولزی امکان دستیابی به این سطح از درصد راندمان عملاً غیر ممکن است.

کولرهای صنعتی

کولر صنعتی

 

شاید در مورد کولرهای صنعتی سلولزی بتوانیم بگوییم که راندمان حدود ۸۰ درصد و بالاتر از آن را می‌توانیم راندمانی ایدئال بدانیم. زیرا فاکتورهای زیادی وجود داردند که می‌توانند راندمان کولر صنعتی را کاهش دهند. در ادامۀ همین مقاله، این فاکتورها و روش های کاهش تاثیر آن ها بر راندمان را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

البته در مورد سیستم های سرمایشی و گرمایشی از مقیاس ضریب عملکرد یا COF نیز استفاده می شود که از کلمات coefficient of performance گرفته شده است. این ضریب نیز می تواند مفهوم و تصور دقیق تری از میزان و نحوۀ عملکرد یک کولر صنعتی در اختیار کاربر قرار دهد COF . با شرایط عملیاتی و محیط اطراف کولر صنعتی و همچنین اختلاف درجۀ حرارت ارتباط مستقیم دارد.

 

راندمان کولر صنعتی

کولر صنعتی

مهم ترین عواملی که بر راندمان کولر صنعتی سلولزی تأثیر می‌گذارند

همان طور که توضیح دادیم، عوامل بسیار زیادی وجود دارند که بر راندمان کولر صنعتی سلولزی تأثیر می گذارند. در این بخش به تعدادی از مهم ترین عوامل اشاره کرده ایم:

۱) اجزای سازندۀ کولر صنعتی سلولزی

راندمان کولر صنعتی سلولزی با اجزای سازندۀ آن ارتباط بسیار زیادی دارد. اجزای کولر صنعتی سلولزی عبارتند از:

• بدنۀ کولر صنعتی سلولزی

در صورتی که بدنۀ کولر ابعاد، جنس و ورودی و خروجی جریان هوای مناسب نداشته نباشد مممکن است راندمان کولر صنعتی سلولزی کاهش پیدا کند. بدنه این کولرها می تواند از پلاستیک (پلیمرها) یا گالوانیزه ساخته شده باشد.

 

یکی از مدلهای کولر صنعتی

کولر صنعتی

• پمپ آب کولر صنعتی سلولزی

به طور کلی، پمپ آب کولر صنعتی می تواند بر میزان مصرف و اتلاف آب مورد نیاز برای خنک سازی آن تاثیر مستقیم بگذارد. علاوه بر این، نوع پمپی که در کولرهای صنعتی استفاده شده است، می تواند رطوبت دهی کامل به پدهای سلولزی در طول عملکرد سیستم را تضمین کند. بدیهی است که میزان رطوبت موجود در پدها و نحوۀ توزیع آب روی آنها می تواند عامل موثری در میزان انتقال حرارت صورت گرفته بین اب و هوای گرم در طول پدها باشد.

• فن

یکی از عوامل مهم مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن آن است. فن کولرهای صنعتی برای انتقال هوای خنک شده از طریق تبخیر آب به محیط مورد نظر استفاده می شود. خود فن های سیستم های سرمایشی دارای ضریب عملکرد مشخص هستند که می تواند میزان تأثیر آن در ارتقای راندمان کولر صنعتی سلولزی را بیان کند. علاوه بر عملکرد فن، نوع آن نیز می تواند تعیین کننده باشد.

برخی از محیط ها به خروجی هوای خنک به صورت محوری نیاز دارند که در این حالت توصیه می کنیم از از فنهای آکسیال استفاده شود. اما فن های سانتریفیوژ نیز قابلیتهای خود را دارند و می توانند بر اساس شرایط و نیاز محدوده ای که در آن استفاده می شوند، سبب افزایش راندمان کولر صنعتی برای خنک سازی شوند.

• الکتروموتور

موتور کولر صنعتی سلولزی یکی از مهم ترین اجزای این دستگاه است که میزان مصرف برق کولر را مشخص می کند. برای این که راندمان کولر صنعتی سلولزی مورد نظر افزایش پیدا کند باید موتوری انتخاب شود که با توان آن (بر اساس اسب بخار) متناسب باشد.

• پدهای سلولزی به کار رفته

واسط تبخیری در کولرهای صنعتی سلولزی، پدهای سلولزی هستند. این پدها می توانند راندمان کولر صنعتی سلولزی را نسبت به کولرهای صنعتی معمولی تا حد بسیار زیادی افزایش دهند. زیرا با قابلیت جذب آب بالاتر، زوایای صفحات منطقی (معمولا ۴۵ درجه)، عدم پوسیدگی در برابر آب و بنابراین، عمر مفید بالا (۳ الی ۵ سال)، توزیع یکنواخت آب، امکان حبس هوای گرم ورودی به دلیل ساختار شبکه ای و غیره می توانند میزان انتقال حرارت و در نتیجه راندمان کولر صنعتی سلولزی را افزایش دهند.

 

کولر صنعتی

کولر صنعتی

• لوله کشی و اتصالات

ساختار لوله کشی، کانال کشی، اتصالات و کابل کشی سیستم های صنعتی سلولزی نیز می تواند در میزان مصرف یا هدر رفت آب، هوای خنک تولیدی، انرژی برق و موارد دیگر تأثیر زیادی داشته باشد.

۲) شرایط محیطی و رطوبت نسبی

برای اینکه یک کولر صنعتی سلولزی بتواند راندمان قابل قبولی داشته باشد، باید شرایط جوی و محیطی عملکرد آن مناسب باشد. اگر رطوبت نسبی هوا از میزان خاصی بالاتر باشد، می تواند باعث افت شدید راندمان کولر صنعتی سلولزی شود. در واقع، این کولرها در آب و هواهای گرم و خشک عملکرد بهتری از بهتر شرایط شرجی خواهند داشت.

۳) جریان هوا

همان طور که می دانید، اساس کار کولر صنعتی سلولزی انتقال حرارت بین آب و هوا است. بنابراین، جریان هوا (Airflow) می تواند بر روی راندمان کولر صنعتی سلولزی تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. پس مورد محل قرارگیری این کولرها باید با دقت زیادی انتخاب شود تا امکان جریان هوا در اطراف کولر فراهم باشد.

۴) اندازۀ کولر صنعتی سلولزی

اندازۀ کولر یا به صورت تخصصی تر ظرفیت کولر که بدان در اصطلاح لاتین Capacity گفته می شود، سبب افت یا افزایش راندمان خنک سازی آن شود. این پارامتر که بر اساس CFM بیان می شود، در صورتی که بیشتر از مقدار معین برای محیط صنعتی مذکور باشد، می تواند سبب افت راندمان به دلیل اختلاف دمای اندک ایجاد شده باشد. علاوه بر این، در صورتی که از ظرفیت پایین تری نسبت به نیاز کاربری محدوده صنعتی مورد نظر استفاده کنید، پمپ و موتور سیستم دچار فشار و استهلاک شده و پس از مدت کوتاهی راندمان کولرهای صنعتی سلولزی به شدت کاهش خواهد یافت.

 

یکی از مدلهای کولر صنعتی

کولر صنعتی

چند راهکار برای افزایش راندمان کولرهای صنعتی سلولزی

• در بدنه کولر از مواد مناسبی مانند مواد پلیمری و یا فلزات ضدزنگ نظیر گالوانیزه استفاده شود
• استفاده از پوشش های رزینی برای بدنه کولر مانند رنگ های اپوکسی (Epoxy Paint) که درصد رزین آن بالا باشد
تا مقاومت آن افزایش یابد.

• به کار گیری موتور، فن و پمپ آب بر اساس حداکثر هزینۀ قابل قبول و کاربری کولر مورد نظر
• استفاده از پمپ های مناسب، با توزیع یکنواخت و کمترین اتلاف
• استفاده از روان کننده ها برای الکتروموتور
• قطعات مکانیکی و الکترومکانیکی سیستم را به صورت دوره ای بازدید کنید
• پدهای سلولزی مناسب با سیستم صنعتی مورد نظر بر اساس جداول ارائه شده توسط تولیدکنندگان این پدها
استفاده شود
• پوشش دهی رزینی (Resin Coating) پدهای سلولزی برای افزایش استحکام و عمر پدها
• به کارگیری سیستم های هوشمند کنترل دما برای افزایش راندمان کولر صنعتی سلولزی

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور، در این پست خود اطلاعات
مهمی را در مورد کولر صنعتی برای کاربران و خوانندگان و کارفرمایان محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، . برای این کار کافی است با استفاده از بخش تماس با ما با
کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

Tags: , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست