هواکش یا فن صنعتی

هواکش یا فن صنعتی یا تهویه صنعتی دستگاهی است که به طور گسترده ای برای جا به جایی هوا در مکانهای صنعتی از قبیل  سوله ها، کارخانه ها، محیط های صنعتی و غیره استفاده می شود. به طور معمول، این مدل از هواکش ها را به صورتی تخصصی برای تهویه هوا طراحی می کنند و در مقایسه با انواع تهویه و هواکش خانگی قدرت بیشتری دارند.

 به طور کلی، تهویه هوای محیطهای مختلف یکی از موضوعات مهمی است که از زمانهای گذشته تا کنون توجه زیادی را به خود جلب کرده است و انسان همواره سعی کرده است از برای تهویه و جابه جایی هوا از روشها و ابزارهای مختلفی استفاده کند. به طور مثال در گذشته با ایجاد کردن راه هایی برای ورود و خروج هوا در یک محل، تهویه محیط به صورت طبیعی انجام می شده است؛ اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و تغییر محیطهای مختلف و نیازهای بشر استفاده از انواع هواکش و فن صنعتی و خانگی گسترش یافته است.

این مقاله را هم بخوانید: دستگاه ایرواشر چیست؟

فن صنعتی چیست؟

به طور کلی، هواکش صنعتی یا فن صنعتی دستگاهی است که برای تهویه هوا در واحدهای مختلف صنعتی و کارگاهی و کارخانه ای استفاده می شود و در واقع قابلیت تعویض و جابجایی هوای آلوده به گاز و دود را با هوای تازه دارد، این نوع هواکش مانند نوع خانگی یک الکتروموتور، پروانه و قاب یا محفظه دارد و معمولاً در مقایسه با هواکش خانگی اندازۀ بزرگتری دارد؛ علاوه بر این، قدرت موتور در تهویه صنعتی بالاتر است، زیرا فن صنعتی باید قابلیت جابه جایی حجم بیشتری از هوا را داشته باشد.

 از آنجایی که امروزه اهمیت هوای پاک در کارخانه ها و محیط های صنعتی  در سرتاسر جهان به خوبی شناخته شده است، فن صنعتی نیز به عضوی جدایی ناپذیر در سوله ها و کارخانه ها تبدیل شده است. زیرا به دلیل فرآیندهای پیچیده و مختلف شیمیایی آلاینده هایی در محیط ایجاد می شوند که باقی ماندنشان در هوای محیط برای سلامت افراد  و کارکنان نیز ضرر دارد؛ بنابراین وجود فن صنعتی در این اماکن لازم است تا هوای آلوده محیط را با هوایی تازه جا به جا کند.

همچنین بخوانید: دستگاه تصفیه هوا و دود

انواع هواکش یا فن صنعتی

هواکش یا فن صنعتی انواع مختلفی از جمله پروانه ای، لوله محوری، پره محوری و گریز از مرکز دارد که هرکدام از آنها ساختار خاص و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. در یک دسته بندی دیگر فن صنعتی نیز بر اساس محلی که قرار است در آن استفاده شود نیز انواع مختلفی دارد، به طور مثال یکی از انواع این سیستم های تهویه در سوله و کارگاه ها استفاده می شوند که هواکش تاسیساتی نامیده می شوند. این هواکش های صنعتی از مهم ترین دستگاه هایی هستند که در سالن های مرغداری و گلخانه ها استفاده می شوند.

هواکش تاسیساتی تسمه ای یکی از انواع فن صنعتی است که به دلیل طراحی مناسب و داشتن عملکرد صحیح در جا به جا کردن هوا یکی از انواع پرکاربرد آن است و بیشتر در دو اندازه ۱۴۰ در ۱۴۰ یا ۱۰۰ در ۱۰۰ بیشتر به کار گرفته می  شود. یکی دیگر از انواع این تهویه و هواکش، فن تاسیساتی نوع کوپل مستقیم  است که در سالن های کوچک استفاده می شود و علاوه بر داشتن قیمت مناسب ، بدون لرزش و کم صدا است.

امروزه انواع تجهیزات تهویه صنعتی بسته به نیاز و شرایط محیط استفاده در مدل های مختلف و با قدرت های متفاوت تولید می شوند و توجه داشته باشید که قبل از خرید این محصولات باید در رابطه با نحوه نصب آنها، میزان سر و صدایی که ایجاد می کنند و همچنین درجه حفاظت و مقاومت آنها در برابر رطوبت و گرد و غبار اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید محصول مورد نظر را به درستی انتخاب کنید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: آشنایی با فن ضد اسید و کاربردهای آن

شما می توانید برای خرید تجهیزات مختلف تهویه صنعتی و همچنین اطلاع از قیمت فن صنعتی با اندازه ها و دور موتورهای مختلف به بخش تماس با ما وب سایت شرکت سرکان تهویه مراجعه کرده و با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم برای محصول مورد نظر خود را به دست آورید.

معرفی اجزای مختلف فن صنعتی

ورودی فن

به قسمت بازي كه معمولاً به شكل دايره يا مستطيل است و هوا ابتدا از آن وارد محفظه فن مي شود، ورودی فن گفته می شود.

اگر فن در قسمت ورودي به يك فلنج مجهز باشد، در آن صورت ابعاد ورودي فن بايد برحسب اندازه داخلي اين اتصال يا فلنج ذكر شود. سطح ورودي فن سطح برآمده اي است كه مقدار آن  از سطح داخلي فلنج ورودي اندازه گيري مي شود و هيچ مقداري از آن به دلیل وجود انسدادهاي ديگر نظير موتورها، ياتاقانهاي باري و غيره از آن كسر نمي شود.

هنگامي كه سطح ورودي فن به طور وضوح تعريف نشده باشد، مقدار آن بايستي به صورت توافقي ارائه شود.

خروجی فن

به قسمت بازوی انتهايي فن كه معمولاً به شكل دايره يا مستطيل است و خروج هوا هم در نهايت از آن قسمت صورت مي گيرد، خروجی فن گفته می شود.

اگر فن در قسمت خروجي به يك فلنج مجهز باشد، در آن صورت بايد ابعاد خروجي فن بر حسب اندازه داخلي اين اتصال يا فلنج ذكر شود. علاوه بر این، اگر فن در قسمت خروجي يك ديفيوزر (شيپوره) داشته باشد و بازده فن با احتساب اين وسيله بيان شود، در آن صورت بايد سطح خروجي فن مساوي سطح خروجي ديفيوزر فرض شود.

این مطلب را هم بخوانید: اطلاعاتی در مورد دستگاه هواساز

اگر در شرایطی سطح خروجي فن به طور واضح تعريف نشده باشد، مقدار آن بايد به صورت توافقي ارائه شود.

برای اطلاع یافتن از ويژگيهاي جت  فن ها می توانید به استاندارد مربوطه مراجعه کنید.

قطر دو سر پروانه

به بيشترين فاصله بين دو سر پروانه فن گفته می شود.

قطر اسمی

قطر اسمي پروانه به قطر دو سر پروانه اي كه طراحي براساس آن صورت مي گيرد، گفته می شود.

https://b2n.ir/721892

Tags: , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با برج خنک کننده آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی ایرواشر چیست برج خنک کن برج خنک کننده خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز شناخت کاربردهای ایرواشر ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست