هواکش یا فن صنعتی

هواکش یا فن صنعتی یا تهویه صنعتی دستگاهی است که به طور گسترده ای برای جا به جایی هوا در مکانهای صنعتی از قبیل  سوله ها، کارخانه ها، محیط های صنعتی و غیره استفاده می شود. به طور معمول، این مدل از هواکش ها را به صورتی تخصصی برای تهویه هوا طراحی می کنند و در مقایسه با انواع تهویه و هواکش خانگی قدرت بیشتری دارند.

 به طور کلی، تهویه هوای محیطهای مختلف یکی از موضوعات مهمی است که از زمانهای گذشته تا کنون توجه زیادی را به خود جلب کرده است و انسان همواره سعی کرده است از برای تهویه و جابه جایی هوا از روشها و ابزارهای مختلفی استفاده کند. به طور مثال در گذشته با ایجاد کردن راه هایی برای ورود و خروج هوا در یک محل، تهویه محیط به صورت طبیعی انجام می شده است؛ اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و تغییر محیطهای مختلف و نیازهای بشر استفاده از انواع هواکش و فن صنعتی و خانگی گسترش یافته است.

این مقاله را هم بخوانید: دستگاه ایرواشر چیست؟

فن صنعتی چیست؟

به طور کلی، هواکش صنعتی یا فن صنعتی دستگاهی است که برای تهویه هوا در واحدهای مختلف صنعتی و کارگاهی و کارخانه ای استفاده می شود و در واقع قابلیت تعویض و جابجایی هوای آلوده به گاز و دود را با هوای تازه دارد، این نوع هواکش مانند نوع خانگی یک الکتروموتور، پروانه و قاب یا محفظه دارد و معمولاً در مقایسه با هواکش خانگی اندازۀ بزرگتری دارد؛ علاوه بر این، قدرت موتور در تهویه صنعتی بالاتر است، زیرا فن صنعتی باید قابلیت جابه جایی حجم بیشتری از هوا را داشته باشد.

 از آنجایی که امروزه اهمیت هوای پاک در کارخانه ها و محیط های صنعتی  در سرتاسر جهان به خوبی شناخته شده است، فن صنعتی نیز به عضوی جدایی ناپذیر در سوله ها و کارخانه ها تبدیل شده است. زیرا به دلیل فرآیندهای پیچیده و مختلف شیمیایی آلاینده هایی در محیط ایجاد می شوند که باقی ماندنشان در هوای محیط برای سلامت افراد  و کارکنان نیز ضرر دارد؛ بنابراین وجود فن صنعتی در این اماکن لازم است تا هوای آلوده محیط را با هوایی تازه جا به جا کند.

همچنین بخوانید: دستگاه تصفیه هوا و دود

انواع هواکش یا فن صنعتی

هواکش یا فن صنعتی انواع مختلفی از جمله پروانه ای، لوله محوری، پره محوری و گریز از مرکز دارد که هرکدام از آنها ساختار خاص و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. در یک دسته بندی دیگر فن صنعتی نیز بر اساس محلی که قرار است در آن استفاده شود نیز انواع مختلفی دارد، به طور مثال یکی از انواع این سیستم های تهویه در سوله و کارگاه ها استفاده می شوند که هواکش تاسیساتی نامیده می شوند. این هواکش های صنعتی از مهم ترین دستگاه هایی هستند که در سالن های مرغداری و گلخانه ها استفاده می شوند.

هواکش تاسیساتی تسمه ای یکی از انواع فن صنعتی است که به دلیل طراحی مناسب و داشتن عملکرد صحیح در جا به جا کردن هوا یکی از انواع پرکاربرد آن است و بیشتر در دو اندازه ۱۴۰ در ۱۴۰ یا ۱۰۰ در ۱۰۰ بیشتر به کار گرفته می  شود. یکی دیگر از انواع این تهویه و هواکش، فن تاسیساتی نوع کوپل مستقیم  است که در سالن های کوچک استفاده می شود و علاوه بر داشتن قیمت مناسب ، بدون لرزش و کم صدا است.

امروزه انواع تجهیزات تهویه صنعتی بسته به نیاز و شرایط محیط استفاده در مدل های مختلف و با قدرت های متفاوت تولید می شوند و توجه داشته باشید که قبل از خرید این محصولات باید در رابطه با نحوه نصب آنها، میزان سر و صدایی که ایجاد می کنند و همچنین درجه حفاظت و مقاومت آنها در برابر رطوبت و گرد و غبار اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید محصول مورد نظر را به درستی انتخاب کنید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: آشنایی با فن ضد اسید و کاربردهای آن

شما می توانید برای خرید تجهیزات مختلف تهویه صنعتی و همچنین اطلاع از قیمت فن صنعتی با اندازه ها و دور موتورهای مختلف به بخش تماس با ما وب سایت شرکت سرکان تهویه مراجعه کرده و با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم برای محصول مورد نظر خود را به دست آورید.

معرفی اجزای مختلف فن صنعتی

ورودی فن

به قسمت بازی که معمولاً به شکل دایره یا مستطیل است و هوا ابتدا از آن وارد محفظه فن می شود، ورودی فن گفته می شود.

اگر فن در قسمت ورودی به یک فلنج مجهز باشد، در آن صورت ابعاد ورودی فن باید برحسب اندازه داخلی این اتصال یا فلنج ذکر شود. سطح ورودی فن سطح برآمده ای است که مقدار آن  از سطح داخلی فلنج ورودی اندازه گیری می شود و هیچ مقداری از آن به دلیل وجود انسدادهای دیگر نظیر موتورها، یاتاقانهای باری و غیره از آن کسر نمی شود.

هنگامی که سطح ورودی فن به طور وضوح تعریف نشده باشد، مقدار آن بایستی به صورت توافقی ارائه شود.

خروجی فن

به قسمت بازوی انتهایی فن که معمولاً به شکل دایره یا مستطیل است و خروج هوا هم در نهایت از آن قسمت صورت می گیرد، خروجی فن گفته می شود.

اگر فن در قسمت خروجی به یک فلنج مجهز باشد، در آن صورت باید ابعاد خروجی فن بر حسب اندازه داخلی این اتصال یا فلنج ذکر شود. علاوه بر این، اگر فن در قسمت خروجی یک دیفیوزر (شیپوره) داشته باشد و بازده فن با احتساب این وسیله بیان شود، در آن صورت باید سطح خروجی فن مساوی سطح خروجی دیفیوزر فرض شود.

این مطلب را هم بخوانید: اطلاعاتی در مورد دستگاه هواساز

اگر در شرایطی سطح خروجی فن به طور واضح تعریف نشده باشد، مقدار آن باید به صورت توافقی ارائه شود.

برای اطلاع یافتن از ویژگیهای جت  فن ها می توانید به استاندارد مربوطه مراجعه کنید.

قطر دو سر پروانه

به بیشترین فاصله بین دو سر پروانه فن گفته می شود.

قطر اسمی

قطر اسمی پروانه به قطر دو سر پروانه ای که طراحی براساس آن صورت می گیرد، گفته می شود.

https://b2n.ir/721892

Tags: , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست