فن ضد اسید چیست؟

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

فن ضد اسید (Acid proof fan) که در اصطلاح صنعتی بدان همان هواکش ضد اسید هم گفته می شود، بسته به نیاز و شرایط و مساحت محیطی که قرار  است در آن نصب و استفاده شود، در اندازه‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌گردد. یکی از کاربردهای فن ضد اسید را اینگونه می‌توانیم شرح دهیم: بدون شک تاکنون مواردی پیش آمده است که در برخی شرایط خاص یعنی اسیدی بودن محیط کارگاه که میزان بالایی از مواد خورنده در آن وجود دارد نمی‌توانستید از هواکش های صنعتی استفاده کنید، زیرا ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشند.

شرکت سرکان تهویه به شما پیشنهاد می کند که در این شرایط از فن ضد اسید استفاده کنید تا با خیالی راحت بتوانید بخارهای اسیدی و خطرناک ناشی از فرآیندهای صنعتی را از محیط خارج کرده و محیط کاری ایمن برای کارکنان خود فراهم کنید. علاوه بر این، در طراحی فن ضد اسید به نوع کاربرد، میزان مکش مورد نیاز، مقدار افت فشار باید توجه کرد.

این مقاله را هم بخوانید: آشنایی با کاربردهای ایرواشر

 به جز مواردی که در بالا ذکر کردیم، میزان خورندگی نیز یکی از فاکتورهای مهمی است که بر اساس آن چندین مدل فن ضد اسید طراحی می‌شود. در واقع، اگر مقدار خورندگی محیط مورد نظر کم باشد، از فن‌های پوششی رنگ اپوکسی استفاده می‌شود؛ اما در محیط‌های دارای خورندگی متوسط از فن‌های استیل ضد زنگ استفاده می‌شود که در مقابل اسید و گازهای متصاعد شده از آن مقاوم باشد. علاوه بر این، در محیط‌هایی با خورندگی بالا، مقاومت در برابر مواد غیرآلی، اسید و بازها و مواد آروماتیکی، فن‌هایی از جنس پلی وینیل کلراید مورد استفاده قرار می‌گیرد.


در برخی محیط‌ها مانند آزمایشگاه‌ها که در آن به صورت مکرر از اسیدها استفاده می‌شود، برای از بین بردن گازهای آلوده، با بوی تند و سمی و بخارات اسیدی و خطرات آن برای کارکنان، باید از هواکش و فن ضد اسید استفاده شود. در محیط‌های آزمایشگاهی تمامی مراحل مجاورت با اسید زیر هودهای شیمیایی اجرا می شوند که به هواکش و فن ضد اسید مجهز است. به دلیل اینکه ایمنی لازم در محیط را فراهم کند.

دمنده ضد اسید
دمنده ضد اسید

برخی از کاربردهای فن ضد اسید

همان طور که توضیح دادیم، فن ضد اسید در محیط‌های خورنده و برای افزایش ایمنی محیط بهبود کیفیت هوا به کار می‌رود که برخی از این محیطها عبارت اند از:
• آزمایشگاه‌ها
• تصفیه خانه‌ها
• کارخانه رنگرزی
• نساجی
• صنایع طلا سازی
• معادن
• کارخانه های تولیدی کودهای شیمیایی
• صنایع غذایی

همچنین بخوانید: هواسازها چگونه کار می کنند؟

جنس هواکش و فن ضد اسید

بدنه هواکش و یا فن ضد اسید و دیگر قطعات آن باید از جنسی ساخته شود که در برابر خورندگی اسید پایدار و مقاوم باشد. بنابراین، در انتخاب جنس آن باید دقت شود. یک نوع پلیمر به نام پلی وینیل کلراید، یک نوع ترموپلاستیک مقاوم و سخت است که آن را جایگزینی برای سیمان نیز معرفی کرده اند. مجاورت اسید بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. وزن آن نیز نسبت به فولاد ضد زنگ کمتر است. رزین‌های اپوکسی نیز که به صورت پوشش بر روی فن‌ها قابل استفاده است به دلیل ساختار و اتصالات مستحکم بین اجزای آن سبب مقاومت خوبی در برابر اسیدها با خورندگی کم می‌باشد.

انواع فن ضد اسید

• فن اکسیال ضد اسید تونلی (استیل، PVC، اپوکسی)
• فن اکسیال ضد اسید دیواری (استیل و PVC)
• فن فشار ضد اسید (در هر سه مدل ذکر شده در مورد فن ضد اسید تونلی)
• فن ضد اسید بکوارد و فوروارد سانتریفیوژی ( هر سه مدل مذکور و به شکل تکفاز و سه فاز)
• فن ضد انفجار

فن یا همان هواکش سانتریفیوژ که به دلیل داشتن خاصیت سانتریفیوژی یعنی گریز از مرکز به این نام  خوانده شده است، هوا را در جهت عمود بر محور گردش پروانه می‌گرداند و سبب تخلیه بخارات سمی حاصل از انتشار اسید در محیط می‌شود. این هواکش یکی از انواع هواکش‌های صنعتی محسوب می‌شود. به علاوه، تمامی بوهای نامطبوع و ذرات معلق خطرناک ناشی از اسید را به بیرون از محیط رانده و محیطی پاک و ایمن را  فراهم می کند.

برخی دیگر از قطعات هواکش و فن ضد اسید نیز از جنس پلیمر است. برای مثال، هوزینگ (پوشش برای فیلتر و دیگر اجزای هواکش‌ها) برای افزایش مقاومت در برابر بخارهای خورنده شیمیایی از پلی اتیلن ساخته شده است. علاوه بر این، برای بیشتر شدن مقاومت پروانه آن در برابر بخارات خورنده از پلی پروپیلن تهیه و تولید می‌شود.

https://b2n.ir/721892

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست