مزایای ایرواشر و برخی معایب آن

تا کنون در مقالات مختلف ایرواشر را برایتان معرفی کرده ایم. حال در این متن مزایای ایرواشر و برخی معایب آن را بررسی خواهیم کرد. بدیهی است که شناخت این موارد اهمیت بالایی دارد، زیرا با شناخت مزایای ایرواشر و معایب آن، از جمله میزان مصرف برق ایرواشر ، قیمت و نیز بررسی عمده کاربرد آن، می توانید در انتخاب این دستگاه مهم به عنوان یکی ا اجزای سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان، مناسب ترین تصمیم را بگیرید.

برای بررسی دقیق مزایای ایرواشر و معایب آن پیشنهاد می کنیم که این مقالۀ شرکت سرکان تهویه را به دقت مطالعه کرده و به نکات ذکر شده توجه کنید تا بتوانید مناسب ترین دستگاه را برای ساختمان خود انتخاب نمایید. حال در این قسمت مزایای ایرواشر و معایب آن را بررسی می کنیم.

مزایای ایرواشر و نقاط قوت آن

در این قسمت ابتدا مزایای ایرواشر را توضیح می دهیم و در قسمت بعد معایب آن را شرح می دهیم که البته این معایب در برابر مزایای آن به چشم نمی آیند.

همچنین بخوانید: نکاتی در مورد عملکرد دستگاه هواساز

قیمت اولیه پایین

از آنجایی که در دستگاه ایرواشر از سیستم تبخیری ارزان تر از سیستم های تبریدی (مانند کولرگازی و چیلر) استفاده شده است، قیمت آن کمتر است.

مصرف بهینه برق

 از مزایای ایرواشر این است که جریان برق در آن تنها برای عملکرد فن و پمپ مصرف می شود. و با توجه به آزمایشهای مختلفی که روی آن انجام شده است، این دستگاه در دور اول فقط ۲ آمپر برق مصرف می کند. در این دستگاه، صرفه‌جویی در انرژی می‌تواند به میزان ۶۰ درصد باشد.

تولید صدای کم

صدای ایرواشر در هنگام کار نسبت به سیستم های تهویه مطبوعی که کمپرسور در آنها به کار رفته بسیار کمتر است. در واقع، تنها صدایی که در ایت دستگاه تولید می شود، مربوط به فن ایرواشر است.

این مطلب را هم بخوانید: ۱۰ راه بهینه سازی عملکرد برج خنک کننده

تعمیرات ارزان و نگهداری آسان

یکی از مزایای ایرواشر که اهمیت زیادی دارد این است که قطعات به کار رفته در این دستگاه قیمت بالایی ندارند و درصورت معیوب شدن می توانید با هزینه کمی این قطعات را تعویض کنید.

فیلتراسیون هوا

هوا حداقل طی دو مرحله فیلتر و شسته می شود. فیلترهای ایرواشر قابل شستشو هستند و به راحتی می توانید آنها را جدا کرده و عوض کنید.

قدرت بالا درگرمایش و سرمایش فضاهای بزرگ و سالنها

 به علت ساخت سفارشی این دستگاه، می توان از نمونه های قدرتمند ایرواشر صنعتی یاد کرد که برای استفاده در فضاهای بزرگ (گلخانه، سالن پرورش قارچ، مدارس، مساجد، سالنها و…) مناسب است. به علاوه، این دستگاه گرما و سرما را به صورت یکنواخت در کل محیط توزیع کرده و هوای مطلوبی را در آن ایجاد می کند.

دستگاه ایرواشر صنعتی
دستگاه ایرواشر

استفاده از برق تک فاز در ایرواشرهای آپارتمانی

اکثر سیستم های تراکمی (مثل کولرگازی) از برق سه فاز استفاده می کنند. اما در صورت استفاده از دستگاه ایرواشر حتی در آپارتمان هایی که متراژشان بالاست، نیازی به استفاده از برق سه فاز ندارید.

مصرف بهینه آب

 ایرواشر نسبت به کولرهای آبی مصرف آب بهینه تر و کمتری دارد.

تهویه مناسب

 به دلیل جریان هوای آزاد درگیر، به خصوص هنگام استفاده در فضای آزاد.

این مقاله را هم بخوانید: آشنایی با فن ضد اسید و کاربردهای آن

خروجی هوای تصفیه شده

فن داخل دستگاه، در فضای تهویه فشار مثبت (فشار استاتیک) ایجاد می‌کند، به طوری که از نفوذ هوای بیرون به داخل جلوگیری می‌کند. (فقط هوای تصفیه شده وارد محیط می شود)

سازگاری با محیط زیست

یکی دیگر از مهمترین مزایای ایرواشر این است که در آن از مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است و به همین دلیل دستگاه با محیط زیست کاملاً سازگار است.

جامع بودن

ایرواشر با این که نسبت به داکت اسپیلیت حجم بیشتری دارد، فقط از یک دستگاه تشکیل شده  است.

بهتر است این مقاله را هم بخوانید: بررسی ساختار دستگاه تصفیه هوا و دود

معایب ایرواشر       

ایرواشر در کنار مزایای فراوان چند نقص کوچک هم دارد که در برابر مزایایش چندان به چشم نمی آیند. در این قسمت معایب ناچیز این دستگاه را توضیح داده ایم.

نداشتن بازدهی کافی در مناطق شرجی

 به دلیل وجود رطوبت نسبی در سیستم سرمایش ایرواشر، در مناطق مرطوب و شرجی (مثل شمال وجنوب ایران) بازدهی مناسبی ندارد و در نتیجه، در این مناطق نمی توان از این دستگاه استفاده کرد.

محدودیت جانمایی

این دستگاه به دلیل حجم نسبتاً بزرگی که دارد، برای جانمایی به فضای بیشتری نیاز دارد.

در صورتی که آب مورد استفاده دستگاه تمیز نشود و سطوح خیس به درستی نگهداری نشود، می تواند مشکلاتی را برای سلامت انسان ایجاد کند.

همچنین بخوانید: باکس فن و نکاتی در مورد آن

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در بالا گفتیم، مشخص می شود که سیستم های تبخیری مانند ایرواشر و زنت بیشتر برای استفاده در مناطق گرم وخشک مناسب هستند. استفاده از دستگاه ایرواشر نسبت به کولر گازی و چیلرها برای سالنهای بزرگ مساجد و سوله ها به صرفه تر است و هزینه برق آن یک چهارم چیلر و کولرگازی است.

https://b2n.ir/660791

Tags: , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست