مکانیزم عملکرد برج خنک کننده

برج خنک کننده که در اصطلاح بدان کولینگ تاور (Cooling Tower) هم گفته می شود، مکانیزم تقریبا ساده ای دارد. شرکت سرکان تهویه در این مقاله خود مکانیزم عملکرد برج خنک کننده را به تفصیل توضیح داده و روش کار برج خنک کننده را از زوایای مختلف بررسی کرده است که پیشنهاد می کنیم تا انتها بخوانید. این دستگاه در صنعت به عنوان یک دستگاه خنک کننده آب کاربرد زیادی دارد که در واقع نوعی مبدل حرارتی به شمار می آید.

کولینگ تاور چیست ؟

در پاسخ به این سوال که کولینگ تاور چیست می توانیم بگوییم که کولینگ تاور یا همان برج خنک کننده دستگاهی است که طی یک فرآیند مبادله گرمایی میان آب گرم و هوای خنک (که در نتیجه برخورد مستقیم ذرات آب داغ با هوا ایجاد می شود) گرمای بیش از حد آب به هوا انتقال داده می شود تا درجه حرارت آب پایینتر بیاید و آب خنک شده دوباره به منظور خنک کاری دستگاه صنعتی مورد نظر ارسال و به کار گرفته شود.

در پاسخ به سوال برج خنک کننده چیست، از نگاهی دیگر می توانیم اینطور بگوییم که نوعی مبدل حرارتی تماس مستقیم است که هدف آن کاهش دمای آب توسط هوا است.

همچنین بخوانید: ۱۰ راه بهینه سازی عملکرد برج خنک کننده

مکانیزم عملکرد برج خنک کننده

مکانیزم عملکرد برج خنک کننده به این شکل است که یک پمپ، آبی را که در فرآیندی صنعتی و یا کندانسور دستگاه تهویه مطبوعی مانند چیلر، داغ شده است با لوله کشی به یک شبکه لوله ای که در بالای برج قرار دارد، پمپاژ می کند و نازل های موجود در این شبکۀ لوله ای، آب را با فشار (این فشار چندان زیاد نیست) بر روی یک قطعه به نام پکینگ که سطح زیادی دارد، می پاشد. حال این پکینگ سرعت آب را مقداری کاهش می دهد و آب کم کم بر اثر نیروی گرانش به سمت پایین حرکت می کند.

در همین زمان، هوا که یک یا چند فن بزرگ موجود در بالای برج، آن را از پایین به سمت بالا می کشد (در خلاف جهت حرکت آب)، بر روی سطوح پکینگ با آب داغ تماس پیدا می کند و آب داغ در نتیجه برخورد مستقیم با هوا، حرارت خود را به هوا منتقل می کند. در نتیجه، آب سرد شده و در تشتک کف برج جمع و از همان جا خارج می شود.

سپس آب خارج شده به مدار فرآیند صنعتی یا دستگاه مورد نظر ارسال می شود و حرارت اضافی آن را می گیرد تا بار دیگر به برج خنک کننده پمپاژ شود و این روند همچنان ادامه پیدا کند. هوا نیز پس از گذر از فن وارد اتمسفر می گردد.

بنابراین، با توجه به نکاتی که تا اینجا گفتیم، مکانیزم عملکرد برج خنک کننده بر اساس تبادل حرارت مستقیم از آب به هوا استوار است. مکانیزم عملکرد برج خنک کننده از منظر دیگر مانند نحوه ورود هوا و آب نیز قابل بررسی است. اما در کل، روش کار برج خنک کننده در همه مدل های این دستگاه تقریبا شبیه یکدیگر است.

این مطلب را هم بخوانید: دستگاه گیت ضد عفونی کننده معابر

استفاده از مبدل حرارتی هوای خنک

از آنجایی که قسمتی از آب در نتیجۀ برخورد با هوا تبخیر می شود، باید مقداری آب به طور دائم به مدار آن اضافه شود و به مرور زمان مواد معدنی و حل نشدنی موجود در مدار افزایش یافته و پس از مدتی و به صورت دوره ای، این آب باید تخلیه و برج خنک کننده به طور دوره ای پاکسازی شود تا از رشد جلبک و آلودگی ها در آب جلوگیری شود.

اگر استفاده از برج خنک کننده در مکانی از نظر بهداشتی قابل قبول نباشد می توان از انواع دیگر مبدل های حرارتی مانند مبدل حرارتی هوای خنک (برج خنک کننده خشک یا هوا خنک – دارای کولر) استفاده کرد که در این مدل ها مسئله تبخیر آب نیز وجود ندارد، زیرا هوا و آب برخورد مستقیم نخواهند داشت و از جداره لوله ها و صفحات، انتقال حرارت بین آن دو صورت می گیرد.

این مطلب را هم از دست ندهید: آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی بزرگ

بنابراین، با خواندن این مقاله شما را با روش کار و مکانیزم عملکرد برج خنک کننده آشنا کردیم و مهمترین معایب آن از جمله تبخیر آب و ایجاد آلودگی توسط آب موجود در آن را توضیح داده و سیستم های جایگزین را نیز معرفی کردیم. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که قیمت اولیه برج خنک کننده در مقایسه با مبدل حرارتی هوا خنک با ظرفیت مشابه کمتر خواهد بود و شاید همین امر دلیلی برای استفاده از آن در اماکنی که آب فراوان در دسترس است، باشد.

https://b2n.ir/199903

Tags: , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست