نکاتی در مورد عملکرد دستگاه هواساز

به جرئت می‌توانیم بگوییم که دستگاه هواساز صنعتی یکی از قسمت‌های جدا نشدی سیستم‌های HVAC در ساختمان‌های مسکونی، صنعتی و ساختمان‌های دیگر است. این دستگاه مهم که در اصطلاح صنعتی واحد هواساز هم خوانده می‌شود، برای به جریان انداختن و تنظیم هوا در میان سیستم HVAC استفاده می‌شود. شاید انگیزه شما برای آشنایی با عملکرد این ابزار، بیش از هر چیز دیگری، اهمیت بالای سیستم هواساز برای سیستم  HVAC باشد. پیش از آن که این دستگاه را بیشتر معرفی کنیم، برخی از اصطلاحات مربوط به دستگاه هواساز و نیز انواع آن را به‌طور مختصر توضیح می‌دهیم تا در مورد دستگاهی که استفاده می‌کنید، اطلاعات بیشتری به دست آورید.

به احتمال فراوان در سیستم HVAC ساختمان شما یک هواساز نصب شده است. این تجهیزات به‌طورمعمول واحدهای پکیجی (PU)  خوانده می‌شوند و اگر در پشت‌بام نصب شده باشند، به آن‌ها واحدهای پشت‌بامی گفته می‌شود. هر دو این تجهیزات را واحدهای هوای جبرانی (MAU) می‌نامند، زیرا این تنها دستگاهی است که به جای آن که هوای داخل ساختمان را دوباره در داخل به جریان اندازد، آن را از بیرون ساختمان تأمین و تهویه می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً کوچک‌ترند و در مناطق محلی شده استفاده می‌شوند.

 

نمونه ای از یک دستگاه هواساز یا AHU

دستگاه هواساز یا AHU از اجزای سیستم تهویه مطبوع

 

نحوه کار دستگاه هواساز صنعتی

 

فرآیند تهویه

ساده‌ترین روش برای توصیف نحوه عملکرد سیستم هواساز  بررسی مسیری است که هوا در حین عبور از دستگاه از میان قطعات مختلف دستگاه طی می‌کند. این فرآیند برای سیستم‌های بزرگ‌تر به صورت زیر است:

 • فن برگشت، هوا را از داکت برگشت و از میان فیلترهای هواساز به داخل می‌کشد تا گردوغبار و
  سایر ناخالصی‌های آن گرفته شوند.
 • عناصر گرمایش و سرمایش دستگاه که ممکن است شامل روش‌های مستقیم یا غیرمستقیم تبادل حرارتی
  شوند، هوا را تا دمای مطلوب تهویه می‌کنند.
 • در مکان‌هایی که هوایشان سردتر است، معمولاً دستگاه هواساز را به یک مرطوب‌کننده مجهز می‌کنند تا نگذارد در
  طول فرآیند تهویه در هوای خشک دستگاه بیش از حد گرم شود.
 • در مناطق دارای آب و هوای معتدل، هوا معمولاً به داخل اتاقک ترکیب برده می‌شود که در آنجا هوای
  بازگشتی و هوای خروجی با هم ترکیب می‌شوند تا به دمای مطلوب برسند.
 • سپس فن تأمین، هوا را از میان کانال‌های تأمین به فضای داخل ساختمان می‌فرستد.

همه انواع دستگاه‌ها و سیستم هواساز صنعتی مانند هم نیستند. بسته به اندازه، نوع و سایر عوامل ساختمانی که در آن از این دستگاه استفاده می‌کنید، سیستم هواساز می‌تواند قطعات اضافی یا متفاوتی داشته باشد. در صورت داشتن هر گونه مشکل یا سؤال اضافی در خصوص کارکرد هواساز صنعتی می‌توانید با کارشناسان ما مشورت کنید.

 

نکاتی در مورد عملکرد دستگاه هواساز 1

دستگاه هواساز

 

شرکت سرکان تهویه

 

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور،
در این پست خود اطلاعات مهمی را در مورد دستگاه هواساز  برای کاربران و خوانندگان و کارفرمایان محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم  به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، شرکت سرکان تهویه آماده
است که اطلاعات و جزئیات لازم را در اختیارتان بگذارد. برای این کار کافی است با کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست