هواکش صنعتی دمنده

هواکش صنعتی دمنده یکی از تجهیزات مهم فعال در سیستم تهویه مطبوع صنعتی است که برای استفاده در محیطهای صنعتی طراحی و تولید شده است. امروزه در بسیاری از صنایع، دمنده های صنعتی را «فن یا هواکش» نیز می‌خوانند. هر دو دستگاه هواکش صنعتی و هواکش صنعتی دمنده دستگاه‌های مکانیکی هستند که برای گردش هوا در محیطهای صنعتی طراحی و تولید شده‌اند.

اما بهتر است بدانید که دستگاه دمنده، هوا را فقط در منطقه‌ای خاص یا مشخص شده به گردش درمی‌آورد. هواکش صنعتی دمنده دستگاه‌هایی مکانیکی و از اجزای مهم سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) ساختمان‌ها هستند که به طور گسترده‌ای در مکان‌ها و فرآیندهای صنعتی از قبیل حمل و نقل، تهویه، سرمایش، مکش هوا، خارج کردن هوا و غیره که به جریان گاز نیاز دارند، به کار گرفته می‌شوند.

به سخن دیگر، دمنده های صنعتی دستگاه‌هایی هستند که با توجه به مواردی مانند نوع دمنده، ظرفیت جریان، ابعاد، حداکثر فشار عملیاتی، طراحی پورت و رتبه‌بندی الکتریکی آن شناسایی می‌شوند. در بیشتر وقت‌ها، این دو واژه به عنوان مترادف و به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این که، هر دو از نظر گردش و تهویه هوا مشابه هستند،  اما از لحاظ فنی کاملاً با هم متفاوت هستند.

همچنین بخوانید: آشنایی با کاربردهای ایرواشر

هواکش صنعتی دمنده یا دمنده صنعتی

تا اینجا توضیح دادیم که تفاوت اصلی بین  هواکش صنعتی و هواکش صنعتی دمنده بر اساس نحوه به گردش درآوردن هوا است.

انواع دمنده هوا بر اساس نوع عملکرد

  • دمنده‌های سانتریفیوژی
  • دمنده‌های جابجایی مثبت
دمنده ضد اسید
دمنده ضد اسید

دمنده سانتریفیوژی

در محیط‌های صنعتی، در این نوع هواکش صنعتی دمنده برای کاربردهایی مانند افزایش سرعت هوا و سایر گازها از پره‌ها یا پروانه‌های پرسرعت استفاده می‌کنند. جهت پره‌های  این تجهیزات در چند نوع  رادیال (شعاعی)، انحنا به جلو و انحنا به عقب ساخته شده‌اند. در دمنده‌های سانتریفیوژی، آن طور که در قوانین وابستگی فن مشخص شده است، یک درصد کاهش سرعت به همان اندازه باعث پایین آمدن جریان خواهد شد.

از  میان کاربردهای متنوع این نوع دمنده می‌توانیم به مواردی مانند استفاده برای تأمین‌کنندگان احتراق هوا و سیستم‌های خشک‌سازی و سرمایش و همچنین استفاده برای کنترل گردوغبار، سیستم‌های نقاله هوایی، دستگاه‌های هوادهی بستر سیال و غیره اشاره کنیم.

این مقاله را هم بخوانید: دستگاه گیت ضد عفونی معابر

دمنده‌ جابجایی مثبت

در ساختار این نوع دمنده ها، از ابزارهای مکانیکی برای فشرده کردن مایعات استفاده می‌‌شود و در نتیجه، فشار و سرعت بر اساس نیاز افزایش می‌یابند، برخلاف طراحی دمنده‌های سانتریفیوژی که سرعت و فشار را از طریق پرتاب کردن آن‌ها به بیرون از طریق پروانه‌ها به واسطه‌ها منتقل می‌کند.

در این دسته از دمنده‌ها، نوع ریشه یا لوب دوار شایع است که از دو روتور لوب دار با چرخش معکوس برای جابجا کردن مایع در میان دمنده استفاده می‌کند. در بیشتر وقت‌ها، این نوع دمنده ها با استفاده از موتورهای الکتریکی مستقیماً جفت شده کار می‌کنند.

از این نوع دمنده غالباً برای هوادهی به سیستم فاضلاب، حمل و نقل پنوماتیک، تقویت گاز، فلاش کردن فیلتر و تمامی صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود.

عوامل مؤثر بر بر قیمت هواکش صنعتی دمنده

از جمله عواملی که بر قیمت هواکش صنعتی دمنده تاثیر گذار است، می‌توان به میزان برق مصرفی آن‌ها، ظرفیت جا به جایی هوا و نوع آن‌ها اشاره کنیم. و این که این برای چه کاری به چه نوعی از آن ها نیاز داریم و البته نباید هزینه‌های تعمیر و نگهداری را نیز از یاد ببریم .

تصویری از یک دمنده ضد انفجار
دمنده ضد انفجار

مزایای استفاده از تهویه صنعتی

  1. تامین مداوم هوای تازه با وارد کردن هوا از محیط بیرون
  2. حفظ سطح دما و رطوبت در مقدار دلخواه و مطلوب
  3. کاهش یا از بین بردن احتمال وقوع آتش سوزی و یا انفجار
  4. حذف یا کاهش آلودگی محیط و بیرون راندن ذرات معلق در هوا

قیمت هواکش صنعتی

قیمت فن صنعتی بر اساس پارامترهای مختلفی متغیر است. همان طور که در مقالات دیگر هم توضیح داده‌ایم، هر فن یا هواکش بر اساس اندازه از استانداردهایی مشخص پیروی می‌کند. گاهی اوقات، بنا به درخواست مشتری و کارایی فن یا شرایط محیط استفاده، این استانداردها را می‌توان تغییر داد یا ارتقاء بخشید. پارامترهایی که قابل تغییر هستند شامل: ضخامت ورق، شکل ظاهری فن، نوع طراحی پروانه، نوع الکتروموتور، جنس ورق و نوع پوشش رنگ می‌شوند.

این مطلب را هم بخوانید: هواسازها چگونه کار می کنند؟

موتور هواکش صنعتی

یک موتور هواکش در حالت کلی از اجزایی مانند سیم پیچ، یاتاقان، و چند قطعه دیگر تشکیل شده است که درون فریم (بدنۀ) موتور جای گرفته‌اند. این فریم می‎تواند هم از قطعات درونی محافظت فیزیکی کند و هم با جذب گرمای به وجود آمده در سیم پیچ، کار خنک سازی را تا حدی انجام دهد؛ به همین دلیل است که انتخاب بدنۀ مناسب موتور هواکش هنگام خرید بسیار اهمیت فراوانی دارد.

Tags: , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست