هواکش صنعتی را بیشتر بشناسیم

هواکش صنعتی یکی از تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع است که نقش مهمی را در  این سیستم ایفا می کند. این دستگاه برای موارد مهمی مانند جا به جا کردن هوا در سالنهای بزرگ، کارخانه های تولیدی، مکانهای صنعتی و مکانهای مشابه استفاده می شود. به طور معمول، اگزاست فن صنعتی به صورت تخصصی برای تهویه هوا طراحی شده است و نسبت به انواع فن مکنده و هواکش خانگی قدرت بیشتری برای انجام این کارها دارد.

به طور کلی، از  این دستگاهها برای مواردی مانند خنک و خارج کردن حرارت، جمع آوری ذرات معلق در هوا و بیرون کردن آنها از محیط، تهویه هوای محیط، انتقال مواد و کاربردهای مشابه استفاده می شود. هواکش صنعتی برای به جریان درآوردن هوا یا بخارهای درون کانالها، دودکشهای صنعتی و به طور کلی، در هر جایی که جریان برای تخلیه، خنک کاری، تهویه و انتقال مورد نیاز باشد، استفاده می شوند.

 همان طور که می دانید، تهویه مطبوع محیطهای صنعتی و غیره یکی از مسائلی است که از گذشته تا به امروز توجه زیادی را به خود جلب کرده است. کارشناسان و فعالان حوزۀ تهویه مطبوع همواره راههای متفاوتی را برای تخلیه و جابه جایی هوا امتحان کرده اند. در زمانهای گذشته، با قرار دادن راه هایی برای ورود و خروج هوا در یک محل این کار را انجام می دادند که به این مورد در اصطلاح تهویه طبیعی گفته می شود.

همچنین بخوانید: آشنایی با فن سانتریفیوژ

اما امروزه با پیشرفت علم و فناوری و گسترش صنایع و به همان نسبت آلودگی های محیطی و به لطف پیشرفتهای ایجاد شده در صنعت تهویه و طراحی و تولید تجهیزات جدید، استفاده از انواع هواکش صنعتی و خانگی گسترش یافته است. بنابراین، هواکش صنعتی  به عضوی جدایی ناپذیر سیستم تهویه در سوله ها و کارخانه ها تبدیل شده است؛ زیرا به دلیل انجام فعالیتهای روزانه در کارخانه ها، آلاینده هایی در محیط ایجاد می شوند که در صورت تخلیه نشدن، برای سلامتی افراد و تجهیزات ضرر دارند؛ بنابراین، وجود فن یا هواکش صنعتی در این مکانهای صنعتی ضروری است و اهمیت زیادی دارد.

انواع هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی از لحاظ نوع پره به دو دسته کلی سانتریفیوژ و اکسیال تقسیم می شوند :

هواکش سانتیفیوژ یا گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ)، همان طور که با توجه به اسم آن می توانید حدس بزنید، به هواکشی گفته می شود که نیروی لازم برای به جریان انداختن و جابجایی  هوا را از طریق نیروی گریز از مرکز تأمین می کند. در اگزاست فن صنعتی با پره سانتریفیوز، جهت خروج جریان هوا، عمود بر محور گردش فن یا شافت انتقال قدرت است.

نمونه ای از یک فن صنعتی
هواکش یا فن صنعتی

در این مدل فنها، گردش و خروج هوا غالباً با افزایش فشار استاتیک همراه است و این افزایش فشار عمدتاً با کاهش سرعت هوا در خروجی اگزاست فن همراه می شود و به دلیل بالا بودن فشار استاتیکی فنهای سانتریفیوژ، از آن ها به عنوان سیستم های هوادهی با کانال کشی و مسیرهای طولانی و یا جریان دهی به هوا و گازهای کثیف استفاده می شود.

در اگزاست فن صنعتی با پروانه آکسیال، جریان هوا در راستای محور یا شفت پروانه عبور می کند. اگزاست فن آکسیال عمدتاً در مواردی که به فشار کم و حجم هوای بالا نیاز باشد استفاده می شود. در برخی موارد در ظرفیت مشابه، اگزاست فن های آکسیال به سرعت دورانی بالاتری نیاز دارند که این موضوع باعث می شود نسبت به اگزاست فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز سروصدای بیشتری تولید کنند؛ علاوه بر این، در این تجهیزات فشار هوا از طریق نیروی آیرودینامیک تولید شده توسط بالک های پروانه تنظیم می شود.

انواع هواکش صنعتی سانتریفیوژ

۱-فن (هواکش) صنعتی دبل

۲- فن (هواکش) صنعتی فشار بالا

۳-فن (هواکش) صنعتی رادیال

۴-فن (هواکش) صنعتی کانالی

۵-فن (هواکش)صنعتی یوتیلتی

این مقاله را هم بخوانید: اگزاست فن صنعتی و کاربردهای آن

انواع هواکش های صنعتی اکسیال

۱-هواکش صنعتی  اکسیال دیواری

۲-هواکش صنعتی اکسیال سقفی

۳-هواکش صنعتی اکسیال کانالی

عوامل مهم در زمان  طراحی هواکش یا اگزاست فن صنعتی

ورودی اگزاست فن صنعتی

که می تواند یک یا دو ورودی داشته باشد. به این نوع هواکش در اصطلاح  هواکش صنعتی تک پهنا وهواکش دو پهنا نیز گفته می شود. به طور معمول، در فن یا هواکش صنعتی دوطرفه ظرفیت هوادهی دو برابر هواکش یک طرفه است.

این مقاله را هم بخوانید: نکاتی مهم در مورد هواکش ضد انفجار

نوع استاندارد

اگزاست فن صنعتی بر اساس استاندار AMCA که  چهار کلاس را برای سیستم های تهویه را تعیین کرده است، ساخته می شود. کلاس ساخت هواکش صنعتی بر اساس دبی خروجی و فشار استاتیک تعیین می شود که عواملی مانند اندازه محفظه دستگاه، اندازه محور و یاتاقان، الکترو موتور و سرعت فن و… را به عنوان مدل استفاده می کنند.

کلاس تولیدی

به طور معمول، اگزاست فن صنعتی مورد استفاده، در دو کلاس A و B تولید می شود که از لحاظ مواد ورق به کار رفته در بدنه و حلزونی دستگاه، بالانس استاتیکی و دینامیکی پروانه فن، میزان صدای تولیدی فن یا هواکش صنعتی، نوع الکتروموتور و پوشش رنگ الکترواستاتیک درسطح بالا قرار دارند

نوع اتصال اگزاست فن صنعتی به موتور

 برای حجم هوای کم از سیستم دایرکت درایو یا کوبل مستقیم و در حجم هوادهی بالا از نوع پولی تسمه استفاده می شود.

نوع پروانه اگزاست فن صنعتی

 که می تواند با توجه به نوع کاربری و میزان فشار استاتیکی طراحی و تولید شود. انواع پروانه سانتریفیوژ در اگزاست فنهای صنعتی به دو صورت کلی  بکوارد (خم به عقب) و فوروارد (خم به جلو ) هستند. هواکش صنعتی با پروانه بکوارد معمولاً در انتهای سیستم کانال کشی قرار می گیرد؛ چون این نوع پره ها فشار زیادی را تولید می کنند و اگزاست فن صنعتی با پره فوروارد در ابتدای کانال نصب می شود، چون قدرت پرتاب هوای بیشتری دارند. نکته دیگری که در خصوص طراحی پروانه اگزاست فن صنعتی باید بدانن توجه شود، دوبل یا سینگل بودن پروانه است. درصورت دوبل شدن پروانه، قدرت هوادهی اگزاست فن صنعتی دوبرابر می شود.

https://b2n.ir/324321

Tags: , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست