آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی بزرگ

folder_openکولر صنعتی, مقالات
commentبدون دیدگاه

شاید تا کنون با رفتن به محیطهای صنعتی مختلف انواع مختلف کولر صنعتی بزرگ را مشاهده کرده باشید. ممکن است کم و بیش با کاربردهای کولر صنعتی هم آشنایی داشته باشید، اما شرکت سرکان تهویه تولید کنندۀ تجهیزات سیستم تهویۀ مطبوع برای کسب اطلاعات بیشتر شما این مقاله را منتشر کرده‌ایم.

کولر آبی بزرگ یکی از دستگاه‌های سرمایشی پرطرفدار است که برای خنک کردن هوای ساختمان‌ها و محیط‌های صنعتی مختلف استفاده می‌شود.  امروزه کاربردهای کولر صنعتی بزرگ در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و دیگر فضاهای بزرگ آن قدر گسترده شده است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. کولرهای آبی بزرگ صنعتی نوعی از دستگاه‌های تهویه‌ی هوا هستند که برای خنک کردن محیطی که در آن استفاده می‌شوند، از تبخیر آب استفاده می‌کنند. در کولرهای آبی بزرگ صنعتی  برخلاف دستگاه‌های تهویه هوا، برای کاهش درجه دمای محیط از مبردها استفاده  نمی‌شود.

این مقاله را هم بخوانید: استفاده از کولر صنعتی روشی مؤثر برای خنک کردن محیط‌های صنعتی

به بیان ساده‌تر می‌توانیم بگوییم یکی از کاربردهای کولر صنعتی بزرگ این است که هوای گرم محیط را از فیلترهای مخصوص یا پدهای سرمایشی عبور داده و هوای خنک شده را از طریق یک فن دمنده در محیط توزیع می‌کنند. هنگامی که هوای گرم از میان پدهای مرطوب سرمایشی دستگاه کولر صنعتی عبور می‌کند، حرارت آن گرفته شده و باعث تبخیر آب و خنک شدن هوا می‌شود. سپس هوای خنک شده به جلوی دستگاه هدایت شده و از طریق فن دمنده وارد محیط می‌شود.

کاربردهای کولر صنعتی آبی در مناطق جغرافیایی که هوای گرم و خشک دارند، بسیار زیاد است. این نوع کولر صنعتی علاوه بر خنک کردن هوا، باعث افزایش رطوبت هوا نیز می‌شود. وجود رطوبت به میزان مناسب در هوا در سلامت انسان تأثیر مثبتی دارد. به همین دلیل، استفاده از کولرهای بزرگ صنعتی آبی در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی، شرایط مساعد و خوبی را برای کارکنان کارخانه‌ها و کارگاه‌ها فراهم می‌کند. یکی از مهمترین مزایا و کاربردهای کولر صنعتی آبی نیز همین است: فراهم کردن شرایط مناسب برای کارکنان شرکت یا کارخانه.

کاربردهای کولر صنعتی بزرگ در مکان‌های صنعتی

کولرهای بزرگ صنعتی آبی دارای تنوع در اندازه و مدل‌های مختلف است. از این کولرها برای خنک کردن مکان‌هایی با مساحت بزرگ مانند ساختمان‌های بزرگ، کارخانه‌ها، انباری‌ها، سالن‌های ورزشی، سالن‌های بزرگ همایش و گردهمایی و مکان‌های مشابه استفاده می‌شود. علاوه بر این، یکی دیگر از کاربردهای کولر صنعتی در ساختمان‌های صنعتی است که برای پیشبرد فرآیندهای صنعتی به وجود جریان هوا نیاز دارند و در آن‌ها می‌توان از اثر سرمایشی مناسب کولر‌های بزرگ صنعتی آبی بهره برد. برای مثال، در گلخانه‌های بزرگ صنعتی و دامداری‌ها، می‌توان کاربرد کولر بزرگ صنعتی آبی را مشاهده کرد.

این مطلب را از دست ندهید: عوامل مهم مؤثر بر روی راندمان کولر صنعتی سلولزی

برخی از مزیت‌های مهم کولرهای فن دار

یکی از مزایای مهم و کاربردهای کولر صنعتی فن دار این است که باعث ایجاد جریان هوا و تهویه‌ی مناسب هوای محیط می‌شوند. در بیشتر مکان‌های صنعتی، چون آلودگی و گرد و غبار زیادی در آن‌ها وجود دارد، تهویه‌ی مناسب هوا، یکی از مسائل ضروری به شمار می‌آید. وجود فن در کولر، علاوه بر توزیع یکنواخت هوای خنک در محیط، باعث زدودن گرد و غبار و آلودگی موجود در محیط‌های صنعتی می‌شود.

علاوه بر تجمع نیروی انسانی، کار کردن ماشین آلات و ابزارهای صنعتی مختلف موجب گرم شدن بیش از اندازه‌ی محیط‌های صنعتی و تولید آلودگی می‌شود و این امر می‌تواند راندمان کار در آنجا را کاهش دهد. برای مثال، ممکن است در برخی از کارخانه‌ها نشت و خروج گازهای سمی زیان‌ها و خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. به همین علت مسئله‌ی تهویه و سرمایش محیط‌های صنعتی یکی از عوامل مهم در افزایش راندمان تولید محسوب می‌شود و در این مورد هم یکی دیگر از مزایا و کاربردهای کولر صنعتی مشهود است.

همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم، کولرهای بزرگ صنعتی آبی در مناطقی که نیاز به رطوبت هوا دارند، دارای کاربرد فراوانی هستند. یکی دیگر از مواردی که به عنوان کاربردهای کولر بزرگ صنعتی آبی می‌توانیم به آن اشاره کنیم، کاربرد این نوع کولر در مکان‌هایی صنعتی است که برای پیشبرد فعالیت‌های صنعتی خود به رطوبت نیاز دارند. از آنجایی که در کولرهای بزرگ صنعتی آبی برای خنک کردن محیط استفاده می‌شود، در مکان‌های صنعتی خاصی که هوای محیط در آن‌ها باید دارای رطوبت بالایی باشد، به کار برده می‌شوند. برای مثال، در قسمت بررسی و کنترل کیفیت کالا در برابر رطوبت، از کولرهای صنعتی آبی استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: برج خنک کننده یا کولینگ تاور

کاربردهای کولر صنعتی بزرگ در مکان‌های تجاری

با وجود اینکه معمولاً برای خنک کردن ساختمان‌های تجاری از انواع کولر و دستگاه‌های سرمایشی استفاده می‌شود، نمی‌توانیم کاربردهای کولر صنعتی آبی را  در این مکان‌ها نادیده بگیریم. در برخی شرایط، کولرهای بزرگ آبی بهترین گزینه‌ای هستند که برای خنک کردن مکان‌های تجاری استفاده می‌شوند. یکی از مزایای کولرهای بزرگ صنعتی آبی‌ تهویه مناسب هوا به همراه خنک کردن آن است.

همان طور که در جاهای مختلف مشاهده کرده‌اید، بسیاری از فروشگاه‌ها پنجره‌های بزرگی دارند. اما مالکان فروشگاه‌ها یا کارکنان آن‌ها به ندرت این پنجره‌ها را باز می‌کنند. هنگام استفاده از کولر بزرگ آبی، تنها کافی است که یک دریچه‌ی کوچک یا یک پنجره را باز باقی بگذارید، زیرا باز بودن یک دریچه یا یک پنجره باعث می‌شود که کولر منبع هوای کافی برای کار کردن داشته باشد. باز نگه داشتن یک پنجره، اثر سرمایشی کولر را افزایش داده و مانع از غلظت بیش از اندازه‌ی رطوبت در اتاق می‌شود.

کاربردهای کولر صنعتی در سایر مکان‌ها

یکی دیگر از کاربردهای کولر صنعتی آبی در مکان‌هایی است که به جریان هوای زیاد نیاز دارند. برای مثال، در یک فروشگاه بزرگ که سیستم‌های تهویه‌ی هوا نتوانند آن را به طور مناسبی خنک کنند، استفاده از کولرهای صنعتی آبی می‌تواند روش جایگزین خوبی برای خنک کردن محیط باشد. جریان هوای تولید شده توسط کولرهای بزرگ آبی اثر سرمایشی آن را افزایش می‌دهد.

این نکته را هم باید اضافه کنیم که یکی از مزایای دیگر این نوع کولرها این است که در مقایسه با دستگاه‌های تهویه هوای قدیمی سر و صدای کمتری ایجاد می‌کنند؛ بنابراین، در مکان‌های صنعتی یا تجاری که سر و صدا ایجاد مشکل می‌کند، استفاده از کولر بزرگ صنعتی آبی می‌تواند گزینۀ مناسبی باشد. برای مثال در بیمارستان‌ها یا مدارس که به محیطی ساکت و کم سروصدا نیاز دارند، می‌توان از این نوع کولر استفاده کرد.

همچنین بخوانید: بررسی ساختار دستگاه تصفیه هوا و دود

باید اضافه کرد که کولرهای آبی علاوه بر کاربرد در مکان‌های صنعتی، در ساختمان‌ها و خانه‌های مسکونی نیز استفاده می‌شوند. به خصوص در مناطق جغرافیایی که آب و هوای گرم و خشک دارند، با استفاده از کولرهای آبی می‌توانید هوای خنک و مطبوعی را در محیط خانه خود ایجاد کنید. ‌در این مناطق، خشکی هوا می‌تواند ناراحتی‌ها و بیماری‌های بسیاری مانند خشکی پوست، انواع آلرژی‌ها و  ناراحتی‌های تنفسی ناشی از خشکی هوا را برای ساکنان این مناطق ایجاد کند. کولرهای آبی با رطوبت بخشیدن به هوای اتاق، شرایط مناسبی را برای زندگی فراهم می‌کنند.

سخن آخر

با اینکه کاربردهای کولر صنعتی بسیار زیاد است، این کولرها در مناطق مرطوب کارآیی خود را تا حد زیادی از دست می‌دهند. زیرا رطوبت موجود در هوا باعث می‌شود که کولر نتواند با تبخیر آب هوای محیط را به خوبی خنک کند. علاوه بر این، وجود رطوبت بیش از اندازه در هوا باعث نامساعد بودن شرایط و سلب رفاه می‌شود. بنابراین، هنگام خرید کولر باید دقت داشته باشید که کولری مناسب با شرایط و نیازمندی‌های خود تهیه کنید.

https://b2n.ir/048314

Tags: , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست