استفاده از کولر صنعتی روشی مؤثر برای خنک کردن محیط‌های صنعتی

کولر صنعتی یکی از نیازهای اساسی برای محیط‌هایی است که در آن‌ها، افزایش رطوبت و دمای محیط باعث می‌شوند شرایط کار در آن‌ها قابل تحمل نباشد. این نیاز در واحدهای تولیدی مانند کارخانه‌ها و انبارها و نیروگاه‌های حرارتی و واحدهای شیمیایی و حتی در مؤسسه‌ها اهمیت بیشتری دارد. محیط گرم و پر از رطوبت می‎تواند کارایی پرسنل را پایین بیاورد و بنابراین، باعث کاهش تولید و افت عملکرد می‌شود.

کولر مانند کولرهای تبخیری هم محیط کارگاه را خنک می‌کند هم هوای تازه را در محیط پخش می‌کند و هم رطوبت محیط را از بین می‎‎برد و هم سطح راحتی را برای کارکنان در محیط کاری افزایش می‎دهد. این امر می‌تواند سطح کارآمدی را افزایش و تولید را ارتقا دهد.کولر صنعتی نه تنها راحتی را فراهم می‌کند، بلکه یک سرمایه گذاری خوب برای ارتقای سطح بهره وری است.

یکی از مدلهای کولر صنعتی

کولر صنعتی

توضیحاتی در مورد کولرهای صنعتی

اکثر دستگاه‌های کولر صنعتی مانند کولرهای بیابانی و کولر باتلاقی بر اساس یک فناوری هستند که بر اساس تحقیق و مطالعه بر روی وضعیت آب و هوایی مناطق مرطوب و گرم ایجاد شده‌اند تا بهترین سطح عملکرد آن تضمین شود. بر اساس فناوری‌های تبخیری، دستگاه‌های کولر صنعتی را می‌توانیم کولرهای تبخیری نیز بدانیم که در آن‌ها واحدهای سرمایشی بزرگی وجود دارند ویژگی‌شان داشتن سیستم‌های برج آب بزرگ است که به افزایش ظرفیت خنک کنندگی کولر کمک می‌کنند.

فناوری امرزه باعث شده است که استفاده از کولرهای سازگار با محیط زیست که کلروفلوئوروکربن در اتمسفر زمین منتشر می‌کنند، کمتر شود. نتیجۀ این کار انتشار کمتر کربن و حفاظت از انرژی و آب است. برای کسب و کارها بهتر است که به جای سیستم تهویه مطبوع مرکزی یک دستگاه کولر صنعتی در محیط کار خود نصب کنند، بیشتر به این دلیل که مصرف برق کولر صنعتی کمتر است و هوای خنک با کیفیت بهتری فراهم می‌کند و به دلیل داشتن سیستم کاری رطوبت‌زدا هوای تجزیه شده پاکتری فراهم می‌‌کند.

انواع مختلف کولرهایی که در صنعت استفاده می‌‌شوند

• کولرهای تبخیری
• کولرهای بیابانی
• کولرهای باتلاقی
• کولرهای اداری

جنبه‌های فنی کولر صنعتی

محیطی که کولر صنعتی خنک می‌کند، تا حد زیادی به ظرفیت فنی آن بستگی دارد. یک کولر معمولی که در مغازه‌‌ها و انبارها استفاده می‌‌شود، فضاهایی را تا حد ۲۸۰۰ فوت مربع خنک می‌کند. علاوه بر این، مدل‌های کوچکتری نیز وجود دارند که برای محیط‌‌های کوچک‌‌تر نیز استفاده می‌شوند.

کولرهای صنعتی

کولرهای صنعتی

اجزای اصلی کولر صنعتی

• مخزن ذخیرۀ آب
• کولینگ مدیا یا کولینگ پد
• مایع خنک کننده یا واسطۀ مایع که برای خنک کردن استفاده می‌شود
• سیستم لوله کشی که از مس ساخته شده و برای پخش کردن آب و هوا استفاده می‌شود
• موتور پرسرعت
• فن یا دمنده برای به جریان انداختن هوا
• سیستم کانال کشی
• رگلاتور یا ترموستات
• فیلتر برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی
• بدنۀ عایق شده بیرونی

کولر صنعتی چگونه کار می‌‌کند

کولر صنعتی بیشتر به یک مخزن بزرگ آب شبیه است که آب در آن ذخیره می‌کنند. برای ذخیرۀ بهتر آب، یک کولر صنعتی سازگار با محیط زیست مخزن ذخیرۀ بزرگتری دارد و از منابع آب بدون هدر رفتن آن بیشترین استفاده را می‌کند. کولر هوای گرم شده را در سیستم خود جذب می‌کند که از میان آب و واسطۀ خنک کننده عبور می‌‌کند. در این قسمت، سیستم خنک کنندۀ واقعی کار می‌کند که گرما و رطوبت جذب و تبخیر می‌شوند. سرمایی که در نتیجۀ این فرآیند به دست می‌آید، با کمک فن کولر صنعتی که با موتور قدرتمندی می‌چرخد، به خارج از سیستم دمیده می‌شود. سیستم لوله کشی رطوبت و آب و هوای خنک را از طریق کولر پخش می‌کند.

یکی از مدلهای کولر صنعتی

کولرهای صنعتی

کولر باتلاقی

هوای خنکی که از میان کولر باتلاقی منتشر می‌شود، این ظرفیت را دارد که دمای محیط را تا ۳۰ درجه خنک کند. سیستم خنک سازی سریع عملکرد بهتری از یک هوای تهویه شده دارد که مدتی طول می‌کشد تا هوا خنک شود. کولرهای باتلاقی مطابق با مفهوم طبیعی تبخیر کار می‌کنند که این پدیده معمولاً در اطراف سیستم‌های آب مانند اقیانوس و دریاچه رخ می‌دهد. فناوری به کار رفته در دستگاه‌های کولر صنعتی و کولرهای بیابانی بر اساس چنین سیستم‌های تبخیری است تا نتایج بهتری داشته باشند. علاوه بر این، منطقه‌ای که کولر صنعتی خنک می‌کند از AC وسیع‌تر است.

سیستم خنک سازی در کولر صنعتی

در کولرهای صنعتی از یک فناوری واسطۀ خنک سازی استفاده شده است که یک پد خنک‌کننده شامل آب مخلوط با خنک‌کننده دارد. برخی از انواع کولر صنعتی از گلیکول استفاده می‌کنند که برای سیستم‌های خنک کننده مفید است. بنابراین، کل سیستم یک روش سه گانه دارد که از گردش هوا، جذب و تبخیر در پدهای واسط و پخش هوای خنک تشکیل شده است.

این روش کار کولر صنعتی به طور خلاصه است. شاید مهمترین جنبۀ کولر صنعتی کاهش رطوبت باشد که در صورت افزایش یافتن می‌تواند شاخص ناراحتی محیط را بالا ببرد. ویژگی کولرهایی که هم در محیطهای صنعتی و هم داخلی استفاده می‌شوند این است که رطوبت هوا را می‌گیرند، تا جایی که آن را به هوایی تازه و خنک تبدیل می‌کنند. این امر برای افراد مبتلا به مشکلات تنفسی بسیار مفید است.

کولر صنعتی

کولرهای صنعتی

ویژگی‌های کولر صنعتی در مقایسه با سیستم تهویه

• سازگار با محیط زیست
• مصرف برق کم
• در مقایسه با AC که هوای مانده را پخش می‌کند، کولر صنعتی هوای تازه را وارد محیط می‌کند
• سرعت خنک سازی بیشتر
• کولر صنعتی محیط وسیع‌تری را پوشش می‌دهد
• کولر صنعتی به نگهداری کمتری نیاز دارد
• دوام بیشتر

روش خنک سازی تبخیری حتی در شکل‌های ابتدایی نیز در جاهای مختلف وجود داشته است، به طوری که افرادی که در بیابان‌ها زندگی می‌کنند، از این روش‌های ابتدایی برای خنک کردن چادرها و جاهای دیگر استفاده می‌کردند. روش‌هایی مانند خیس کردن پتو و قالیچه و آویزان کردن آن‌ها در پنجره‌های طبیعی که در معرض باد طبیعی یا پنکه قرار دارند، هنوز هم در برخی خانه‌ها استفاده می‌شود. در کولرهای تبخیری از این روش‌ها استفاده شده و آن‌ها را با فناوری پیشرفتۀ امروزی بازسازی کرده‌اند تا کولر صنعتی را به شکل رایج امروزی تولید کنند.

برخی مزایای کولر صنعتی در مقایسه با سایر محصولات

سیستم‌های پیشرفتۀ خنک سازی هوا در صنعت جای خودر ا به برج‌های خنک کننده و سیستم‌های کانال کشی و سیستم‌های خنک سازی مرکزی داده‌اند. آنچه در چنین سیستم‌هایی منحصربه‌فرد است، مصرف کم برق و نیز کنترل بر روی دما است.
کولر صنعتی به سطح نگهداری بسیار کمتری از سیستم‌های تبرید نیاز دارد. تعداد پمپ‌های تخلیه که در کارخانه نصب شده‌اند طول عمر پدهای واسط را تضمین می‌کنند. فیلترهای موجود در کولر صنعتی قسمت‌های داخلی آن را در برابر نفوذ پسماند و کثیفی محافظت می‌کنند. بدنۀ عایق شده کولر صنعتی امکان خطر وارد شدن شوک در نتیجۀ مدار کوتاه یا نشتی را از بین می‌برد.

چیزی که باعث می‌شود کولر و کولر صنعتی در نحوۀ کارکرد خود منحصر به فرد شوند، جنبه‌های سازگاری با محیط زیست است که یک ضرورت بسیار مهم در خصوص محیط زیست است. مصرف کنندگان با استفاده از لوازم خانگی خود بیش از پیش منابع انرژی را مصرف می‌کنند و بنابراین، میزان انتشار کربن در زمین و اتمسفر افزایش می‌یابد. کولر صنعتی به دلیل داشتن ویژگی‌های حفاظت از منابع طبیعی این جنبه‌های منفی را کاهش می‌دهد و برای محیط زیست مضر نیست.

در محیط‌های صنعتی بیشتر ترجیح می‌دهند که به جای سیستم‌های تبرید از کولر صنعتی استفاده کنند، زیرا هزینه‌های مصرف انرژی و نگهداری آن‌ها کمتر است. در این مورد، سطوح کارآمدی دستگاه بالاتر می‌رود که باعث تولید هوای خنک‌تر و پاک‌تر می‌شود.

کولرهای صنعتی

کولرهای صنعتی

موارد استفاده از کولر صنعتی

انواع کولرهای صنعتی متناسب با نوع نیاز و محیطی که قرار است در آن استفاده شود،، در مکان‌هایی مانند سالن‌های سرپوشیده ورزشی، مراکز تجاری، فضاهای صنعتی بزرگ و کوچک، کارخانه‌ها، مراکز اداری، فرهنگی، آموزشی، کارگاه‌های صنعتی، مساجد و حسینیه‌ها، فضاهای عمومی بزرگ، مرغداری‌ها، دامداریها و سایر مکان‌های مشابه استفاده می‎‌شوند.

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور، در این پست خود اطلاعات مهمی را در مورد کولرهای صنعتی برای کاربران و خوانندگان و کارفرمایان محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، . برای این کار کافی است با استفاده از بخش تماس با ما با کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

Tags: , ,

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین نوشته ها

برچسب‌ها

آشنایی با اجزای کولر صنعتی آشنایی با ایرواشر آشنایی با مزایای ایرواشر آشنایی با مزایای دستگاه هواساز آشنایی با هواکش صنعتی آشنایی با کاربردهای هواساز آشنایی با کاربردهای کولر صنعتی اجزای تشکیل دهنده کولر صنعتی اجزای مختلف کولر صنعتی اگزاست فن اگزاست فن صنعتی ایرواشر خرید فن صنعتی خرید هواکش صنعتی خرید کولر صنعتی دستگاه ضد عفونی معابر دستگاه هواساز راندمان کولر صنعتی راهنمای انتخاب کولر صنعتی راهنمایی خرید کولر صنعتی روش انتخاب کولر صنعتی مناسب شناخت مزایای هواساز شناخت هواساز ضد عفونی معابر عوامل مؤثر بر راندمان کولر صنعتی فن صنعتی فن ضد اسید قطعات کولر صنعتی قیمت کولر صنعتی مزایای فن ضد اسید مزایای هواساز مزایای کولر صنعتی نحوه انتخاب کولر صنعتی مناسب هواساز هواساز در چه جاهایی به کار می رود هواکش صنعتی هواکش ضد اسید کاربردهای ایرواشر کاربردهای فن صنعتی کاربردهای هواساز کاربردهای هواکش ضد اسید کاربردهای کولر صنعتی کولر آبی صنعتی کولر صنعتی گیت ضد عفونی
فهرست